Kalça Kemiği Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kalça Kemiği Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kalça kemiği ameliyatı, Kalça ağrısı ve artrit sıkıntısı olan bireyler lokal kalça protezi yaptırarak bu sıkıntılarından kurtulmaktadırlar. Dünya üzerinde, yıl içerisinde yüz binlerce kalça protezi operasyonu yapılmaktadır. Tıp dünyasında sürekli yeni aletler ve prosedürler çıktığından dolayı, her geçen günde operasyonlar da daha iyi gerçekleştirilmektedir.


Kalça Kemiği Ameliyatı Nasıl Yapılmaktadır?


Operasyonun temeli aşınan ve yıpranan kısımların alınıp yerine metal ve plastikten yapılmış olan implantların yerleştirilmesi ile gerçekleşmektedir. Bu operasyon kalçanın bir kısmına kesi atılarak uyluk kemiğinin top olan kısmı kesilerek bunun yerine top-yuva komponenti yerleştirilir. Bu komponent çimentolu ya da çimentosuz biçimde sabitlenir. Yuvanın hasarlı kısmı düzeltilir. Top ile yuva yerleştirilir. Cerrah uygulanan işlemde sıkıntı görmüyor ise kesiyi temizler ve son olarak pansuman yaparak kapatır. Cerrahi işlem uygulanan bölgede oluşan sıvıların bedenden atılması için makat bölgesinden bir boru sokulur ve bu suyun dışarı atılması sağlanır.


Kalça kemiği ameliyatına hazırlık

 • Hasta olan birey ameliyat yapılmadan en az iki saat evvel hastanede olmalıdır.
 • Kola küçük bir boru sokularak ameliyat esnasında antibiyotik ve gereken ilaçların verilmesi sağlanmalıdır.
 • Kişiye ameliyathanede üretral kateter yerleştirilir ve bu alet 1-2 gün yerleştirildiği yerde kalmalıdır.
 • Ayrıca kişiye varis çorabı da giydirilmektedir.
Bu hazırlıklar operasyonun daha sağlıklı ilerleyebilmesi için şarttır. Hem ameliyat anında hem de sonrasında oluşabilecek riskler bu sayede en aza indirilmektedir. Total kalça protezinin ardından gerçekleşen risk gelişme oranı düşük bir seviyede seyretmektedir. Fakat kalça enfeksiyonu gibi bazı riskleri de yok saymamak gerekir. Kalça eklemi enfeksiyonu çok da yüksek risk taşımamaktadır. Yani bu risk oranı ancak %1'dir. Aynı zamanda kalp krizi ve felç olma gibi riskleri de ihtiva etmektedir. Kronik olan bazı rahatsızlıklar komplikasyon gelişme ihtimalini arttırmaktadır.

Sadece kalça kemiği operasyonunda değil tüm cerrahi operasyonlarda faydanın yanında kimi zararlar da bulunmaktadır. Risklerin birçoğu kişinin fizyolojik yapısı ile alakalıdır. Kalça protezinin ne kadar zaman alacağı çeşitli faktörlere ve bireyin yapısına bağlı olarak gelişir.


Kalça kemiği ameliyatı riskleri nelerdir?

 • Kalça protezi operasyonunda en sık görülen komplikasyon implantın gevşemesi ya da çıkması ve bacak uzunluğundaki farklılıklardır.
 • Bacak damarlarında kan pıhtılaşması olması da muhtemel riskler arasındadır. Bu riskin önüne geçebilmek için düzenli yapılan bacak egzersizleri, varis çorapları ve kan sulandırıcı ilaç takviyeleri ile bu riskin sebep olduğu etki en aza indirilmiş olur.
 • Yine kesi yapılan kısımda oluşan enfeksiyonlar da olası riskler arasındadır. Enfeksiyon total kalça protezinden kaynaklanmakta ise bu riske genel olarak dişe yapılan müdahalelerden, idrar yollarından, ciltten ya da tırnak enfeksiyonlarından kana karışan bakteriler sebep olmaktadır. Sık rastlanmamakla birlikte bu gibi riskler hasta olan bireyin düzelme sürecini uzatmaktadır.
 • Kalça protezini takip eden iki yıl boyunca, bakterilerin kana karışma riskini yükselten diş operasyonları ve cerrahi müdahalelerin öncesinde antibiyotik kullanımı gerekebilmektedir. Diş yaptırırken ve diğer cerrahi uygulamalardan önce antibiyotiğin gerekip gerekmediği Uzman kişilerden öğrenilmelidir.
 • Bedeniniz partiküllere karşı tepki gösterebileceğinden implantın yanında yer alan kemik kırılabilir. Bu kırılma implantın yapısından çok fazla şey beklenmesinden kaynaklanabilmektedir. Yani bedene fazla kilo yüklenmesinden ve kalçayı çok zorlayacak fiziksel aktivitelerden kaynaklanmaktadır.
 • Çok sık görülmemekle birlikte kalçalara takılan protezlerde metal alerjisi reaksiyonlarına da rastlanmaktadır. Uzman doktora metallere karşı alerjinin bulunup bulunmadığı konusunda bilgi vermek kişinin sıhhati açısından önem taşımaktadır.
 • Kalçaya yerleştirilen implantın yanlış yerleştirilmesi neticesinde protez konumlandırıldığı yerden hareket edebilir.
 • Kişinin ağır bir darbe alması neticesinde implant yerinden oynayabilmektedir.
 • Nadir görülmekle birlikte kalp krizi, kan basıncının düşmesi ve ölüm gibi kötü sonuçlara ile de karşılaşılabilmektedir.

Kalça kemiği ameliyatı kimler için uygun değildir?
 • Bireyin daha önce enfeksiyon hikayesi mevcutsa ya da o an enfeksiyon problemi varsa,
 • Kemik yapısı kalçayı desteleyecek düzeyde sağlıklı ve güçlü değilse,
 • Kalça kısmında bulunan kemikler yara almışsa ya da bu kemikler görevlerini tam olarak yerine getiremiyorsa,
 • Kemikler olması gereken düzeyde gelişmemişse,
 • Osteoporoz riskiniz varsa,
 • Romatizmal bir rahatsızlığınız mevcut ise bu operasyon için uygun görülmeyebilirsiniz.

Kalça Kemiği Ameliyatı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Gögüs Büyütme Ameliyat Riskleri ve Sonrası

Gögüs Büyütme Ameliyat Riskleri ve Sonrası

Kronik Sinüzit Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kronik Sinüzit Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Göbek Fıtığı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Göbek Fıtığı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Doğum Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Doğum Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Ses Teli Nodülü Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Ses Teli Nodülü Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Bağırsak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Bağırsak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Burun Ameliyatı Sonrası Burun Tıkanıklığı

Burun Ameliyatı Sonrası Burun Tıkanıklığı

Kalp Deliği Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kalp Deliği Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kalp Deliği Ameliyatı, kalpteki sağ ve sol kulakçıkların arasında bulunan duvarda açıklık olmasıdır. Akciğerde oksijenlenmiş olan kanın bir kısmı bu açıktan sağ[...]

Kepçe Kulak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kepçe Kulak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kepçe kulak ameliyatı, kulakla baş arasındaki açının normalden fazla olmasında ya da kulağın üstündeki kıvrım ve yapıların eksik olması halinde yapılan operasyond[...]

Kapakçık Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kapakçık Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kapakçık Ameliyatı: Kalp vücuda gerekli olan oksijenli kanı hiç durmadan pompalayan bir pompadır. Kalbin içindeki dört kapakçık, kanın kalp içerisinde tek yönde pompa[...]

Mesane Tümörü Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Mesane Tümörü Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Mesane tümörü ameliyatı, İçi boş ve adaleli bir yapıdan oluşan mesane, böbrekten süzülen idrarın depolanarak dışarı atıldığı yerdir. Mesane tümörü ise mesane[...]

Açık Prostat Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Açık Prostat Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Açık prostat ameliyatı, prostat erkeklerin korktuğu hastalıkların başında geliyor. İdrar kesesinin alt kısmında bulunan ve yaklaşık olarak 20 gram kadar ağırlığın[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6