Karaciğer Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
15 Mayıs 2024

Karaciğer Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Karaciğer Ameliyatı; bu ameliyatlar tedavi ameliyatları ve nakil ameliyatları olarak ele alınır. Tedavi ameliyatları daha çok ufak çaplı karaciğer tümörlerinin temizlenmesi, nakil ameliyatları ise; karaciğer yetmezliği, yayılmış tümör ve siroz hastalığı durumunda başvurulan yöntemdir.

Karaciğer nakil ameliyatı nasıl yapılır?

Hastada kronik karaciğer yetmezliği, büyümüş kanser ve siroz varsa nakil kaçınılmaz olmuş demektir. Nakil ameliyatı için önce uygun organ bulunmalı ve her türlü tahlilden geçirilmesi gerekir.

Nakil organ temini
  • Kadaverik nakil (Beyin ölümü gerçekleşmiş) insanlardan alınan organ
  • Canlı organ (Hastanın bir yakınından) alınan karaciğer parçası
Karaciğer Ameliyatı Riskli midir?

Karaciğer nakil ameliyatı büyük ve zor bir ameliyattır, karaciğerin değişimi sırasında vücuttaki en büyük damarlar kesilir ve tekrar dikilir. Ortalama 6-12 saat arası süren ameliyatta kalabalık bir ameliyat ekibiyle çalışılır ki çok kanamalı bir ameliyattır. Kadavradan (Yeni ölen) yapılan nakil canlı nakile göre daha zordur. Bazen yeni takılan ciğer iyi çalışmayabilir, bunun sebebi bağışıklık sistemidir. Bağışıklık sistemi vücudun kendi hücrelerini tanır ve onlara karşı reaksiyon göstermez, ama vücuda eğer dışarıda giren bir hücre varsa o hücreye karşı hemen müdahalede bulunup onu dışarı atmak için çalışmaya başlar ve yeni organa zarar verir hatta organın ölümüne dahi sebebiyet verebilir. İşte bu sebeptendir ki organ ve doku nakli yapılan hastalar bağışıklık sisteminin bu etkilerini en aza indirebilmek için ömür boyu ilaç kullanmak zorundadır. Bu zorluklara rağmen günümüz ilerleyen teknolojisi ile %80-90 civarı başarı elde edilmektedir.

Karaciğer Ameliyatı Sonrası Beslenme

Karaciğer ameliyatı geçiren kişiler sağlıklı beslenmeye özen göstermelidir. Özellikler ameliyattan sonraki ilk 10 günlük süreçte sindirimi çok kolay mide ve bağırsakları yormayan besinler alınmalıdır. Başta su olmak üzere meyve suyu gibi bol miktarda sıvı alınmalıdır meyve sularında özelikle içerisindeki katkı maddelerinden dolayı hazır ürünlerden uzak durulmalıdır. Alkolden kesinlikle uzak durulmalı ve mümkün olduğunca stresten de uzaklaşılmalıdır.

Unutmamak lazım ki günümüzde birçok hastamızı nakil yapılamadığı için kaybediyoruz, bu sebepten ötürü organ nakline gerekli önemi göstermeli ve elimizden geldiği kadarı ile duyurup yaygınlaştırmalıyız.

Karaciğer Ameliyatı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Burun Ucu Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Burun Ucu Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Deviasyon Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Deviasyon Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Burun Estetiği Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Burun Estetiği Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Burun Ameliyatı Sonrası Ödem Belirtileri ve Tedavisi

Burun Ameliyatı Sonrası Ödem Belirtileri ve Tedavisi

Polip Ameliyatı Sonrası Riskleri ve Sonrası

Polip Ameliyatı Sonrası Riskleri ve Sonrası

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6