Kemik Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
15 Mayıs 2024

Kemik Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kemik ameliyatı, burun kısmında bazı insanlarda gerek darbelere bağlı olarak gerek doğuştan gelen burun kemiği eğriliği, burnun dışarıdan yamuk görünmesine sebep olmaktadır. Burun kemik eğriliği deviasyon olarak isimlendirilmiştir. Burun kemik ameliyatı, son zamanlarda insanların estetik güzelliği amacı ile başvurdukları tıbbi operasyonlardan biridir. Genellikle insanlarda estetik sorunların yanı sıra solunum problemlerine sebep olan burun kemik ameliyatı, hep sağlık problemlerinin önüne geçer hem de kişilerde estetik açısından olumlu etkiler oluşturur. Bunların yanında burun kemik ameliyatı, burun eğriliği sebebiyle meydana gelen horlama, faranjit, sinüzit problemlerinin ortaya çıkmasını engellemektedir. Burun kemik ameliyatında yaş alt sınır ve üst sınır bulunmaktadır. Alt sınır olarak 18 yaş, üst sınır ise 65 yaş olarak belirlenmiştir.

Eğer burun kemik ameliyatı olacak kişi bu yaşların altında veya üstünde ise herhangi bir özel durum olmadan ameliyat olamaz. Burun kemik ameliyatı yapılmadan önce kişinin ameliyata hazır olması gerekmektedir. Çünkü bu kişilerde yaklaşık 3 ay boyunca sınırlamalar olacak ve kişinin burun bölgesi sargı içinde olacaktır. Bu sebeple sizin için en uygun anı belirleyerek bu ameliyatı olmanız gerekmektedir.

Burun kemik ameliyatı öncesi

Bu ameliyat öncesinde yapmanız gereken en önemli konu doktorunuzun söylediği tüm şeylere uymanız olacaktır. Kişilerin yaklaşık olarak bir hafta önceden kan sulandırıcı ilaçların kullanımını sınırlandırması gerekmektedir. Çünkü burun kemik ameliyatı sırasında ve sonrasında kanama riski oldukça yüksektir. Bunun yanı sıra burun kemik ameliyatı olacak kişilerin bir hafta öncesinden sigara içmeyi bırakması gerekir. Sigarayı bırakmak ameliyat sonrasında da çok büyük önem taşımaktadır. Çünkü sigara içerisindeki maddeler ve sigara dumanı, direk olarak enfeksiyon riskinin yükselmesine sebep olarak hastanın zor duruma düşmesine neden olabilir.

Ameliyat öncesinde hastaya uygun kıyafetler giydirilerek, hasta ameliyata hazırlanır. Ameliyat, doktorun vereceği karara bağlı olarak lokal ve genel anestezi altında yapılmaktadır. Genellikle hastaların rahatlığı açısından genel anestezi altında yapılmaktadır. Ama bazı insanlarda genel anestezi altında ameliyat yapılsa dahi kişi bazı sesleri baygınken duyabilmektedir.

Burun kemik ameliyatı sırasında kişinin burnuna tampon takılmaktadır. Takılan tampon, bazen burun dışına da takılabilir. Bu durum burnun yapısına ve eğriliğine göre de değişmektedir. Yapılan burun kemik ameliyatı 30 veya 60 dakika arası sürebilmektedir. Bazı insanlarda burun altında ufak kesiler yapılabilir. Bunun yanı sıra ameliyat sırasında kişilerde herhangi bir ağrı veya sızı meydana gelmez. Sadece ameliyat günü ve daha sonraki birkaç gün küçük kanamalar görülebilir. Bu durum tamamen çok normaldir.

Burun kemik ameliyatı sonrası

Burun kemik ameliyatı sonrasında en önemli konu, kişinin ne olursa olsun burun bölgesine kesinlikle dokunulmamasıdır. Kişinin bu konuda üstüne düşen sorumluluk büyüktür. Kişi en az iki ay burnuna hiçbir darbe almamalıdır. Burnun içine ameliyat sonrası konulan tamponlar delik olduğu için burun kemik ameliyatı sonrasında nefes alabilecektir. Ameliyat sonrasında hasta hemen taburcu edilebilir. Fakat haftada bir veya iki haftada bir doktorun isteğine bağlı olarak muayeneler gerekebilir.

Kemik Ameliyatı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Diz Protezi Ameliyatı Sonrası Riskleri ve Sonrası

Diz Protezi Ameliyatı Sonrası Riskleri ve Sonrası

Tiroid Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Tiroid Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Karaciğer Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Karaciğer Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Apandisit Ameliyatı Sonrası Beslenme

Apandisit Ameliyatı Sonrası Beslenme

Ses Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Ses Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6