Meme Büyütme Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
15 Mayıs 2024

Meme Büyütme Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Meme büyütme ameliyatı, kadınlar güzellikleri uğruna birçok yola başvurarak mükemmel bir vücuda sahip olmanın yollarını ararlar. Çoğu kadının en çok takıldığı bölgelerden biri göğüsleridir. Göğüsler bazen vücut yapısına göre daha küçük, emzirme ya da başka nedenlerden dolayı sarkık bir hal alabilir. Ufak göğüslere sahip olmak kimi kadın için güzel olsa da kimi kadın bu durumdan hoşnut olmayabilir. Göğüslerinin küçüklüğünden yakınan kadınların sayısı oldukça fazladır. Günümüzde küçük göğüsler ameliyatlarla büyültülerek daha dolgun ve dik bir görünüme getirilebilmektedir. Göğüs büyütme ameliyatıyla elde edilen yeni göğüsler kalıcı olduğu için çoğu kadın tarafından tercih edilmektedir. Meme büyütme ameliyatları günümüzde en çok tercih edilen estetik ameliyatların başında gelmektedir. Sağlık açısından da önemli bir riski olmayan meme büyütme ameliyatlarında amaç memeleri normal sınırlara ulaştırmaktır. Meme dokusunun tam olarak gelişmemesi ya da genetik olarak ufak göğüsler çoğu kadının maruz kaldığı fiziksel bir özelliktir. Bu durumdan şikâyetçi olan kadınlar göğüslerini ideal boyutlara ulaştırmak için meme büyütme ameliyatı yaptırabilir. Ancak gerçekleşen operasyonun doğal görünmesi oldukça önemlidir. Bu nedenle tercih edilecek cerrahın bilgisi ve deneyimi çok önemlidir. Ameliyattan başarılı bir sonuç alabilmek için hastanın tüm istekleri dikkate alınmalıdır. Hastanın istekleri arasında olağan dışı bir durum söz konusu ise doktor bu konu hakkında hastasını bilgilendirmelidir. Bu sayede hasta gereksiz beklentiler içine girmez.

Meme büyütme ameliyatına hazırlık

Meme büyütme ameliyatı için hastanın psikolojik anlamda hazır olması gerekir. Eğer göğüsleri hastayı mutsuz ediyorsa ve bu durum yaşam kalitesini olumsuz etkiliyorsa meme büyütme ameliyatının gerçekleştirilmesi gerekir. Ciddi bir ameliyat olan meme büyütme ameliyatı sayesinde kişide ciddi anlamda değişiklikler yaşanır. Ameliyattan önce kişi yaşayacağı değişiklikler için kendini hazır hissetmelidir. Cerrah hastası ile bu ameliyata ne kadar ihtiyacı olduğu hakkında detaylı bir şekilde konuşmalıdır. Çünkü kadın ihtiyacı olmadığı halde bu ameliyatı olursa ameliyat sonrası muhtemel mutlu olmayacaktır. Bazı kadınlar ise meme büyütme ameliyatını eşlerinin isteği üzerine yaptırmaktadır. Oysa önemli olan kişinin kendi için yaptırmasıdır. Çünkü bu tarz estetik operasyonların sonu pişmanlık olabilir. Dolayısıyla kadın gerçekten göğüslerinde dolayı mutsuzsa ve gerçekten göğüslerini büyütmek onu mutlu edecekse meme büyütme ameliyatı gerçekleşmelidir.

Meme büyütme ameliyatı nasıl yapılır?

Meme büyütme ameliyatı farklı yöntemler kullanılarak yapılır. Meme büyütme ameliyatlarında genellikle slikon kullanılmaktadır. Slikon hem kullanım bakımından rahat olduğundan hem de sağlık açsından konforlu olduğu için tercih edilmektedir. Slikon oldukça dayanıklı bir maddedir. Hastanın tercihine bağlı olarak göğüslere yerleştirilen maddede değişim olabilir. Memenin içine slikon yerleştirilebilmesi için meme üzerinde yeterli ölçülerde kesiler açılır. Kesiklerin ne kadar olacağı slikonların boyutuna göre farklılık gösterir. Meme büyütme ameliyatı genel anestezi altında uygulandığı için, hasta ameliyat anında herhangi bir ağrı hissetmez.

Meme büyütme ameliyatı riskleri nelerdir?
 • Ameliyat sonrasında göğüslerde gerçekleşen kesi izlerinin geçmemesi gibi riskler oluşabilir. Bu risk gereksiz ve derin kesikler ya da yanlış dikişler nedeniyle yaşanabilir.
 • Diğer ameliyatlarda olduğu gibi meme büyütme ameliyatında da enfeksiyon gelişme riski vardır.
 • Göğüs için kan ve sıvı birikintisi olabilir.
 • Hastada kalıcı hissizlik yaşanabilir. Bu hissizlik göğüs ucunda ya da göğsün tamamında gelişebilir.
 • Kan pıhtılaşma riski gelişebilir.
 • Anesteziye bağlı komplikasyonlar gelişebilir.
 • Meme içine yerleştirilen slikonda patlama ya da sızma gibi riskler oluşabilir.
 • Slikon yerleştirilen yerlerde kırışıklık gelişebilir.
Meme büyütme ameliyatından sonra iyileşme süreci

Meme büyütme ameliyatından sonra iyileşme süreci kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Süreç kişinin yaşı ve fiziksel özelliklerine bağlı olarak değişir. Bu süreçte ameliyatı gerçekleştiren cerrahın da önemli payı vardır. Cerrahın başarısı, deneyimi sayesinde iyileşme süreci kısalabilir ya da uzayabilir.

Ameliyat sonrasında hasta aşırı ağrı yaşamaz. Olası ağrılar ağrı kesicilerle kontrol altına alınır, enfeksiyon riskini bloke etmek için antibiyotik kullanılır. Hasta iyileşme süreci boyunca sigara gibi zararlı maddelerden kesinlikle uzak durmalıdır. Ameliyat günü hastanın hastanede kalıp kalmayacağına doktor karar verir. İyileşme sürecinde göğüsler olası darbelerden korunmalıdır.

Meme Büyütme Ameliyatı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kulak Estetik Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kulak Estetik Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Tendon Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Tendon Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Tiroid Bezi Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Tiroid Bezi Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Cinsiyet Değiştirme Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Cinsiyet Değiştirme Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kemik Eğriliği Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kemik Eğriliği Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Şaşılık Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Şaşılık Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Ameliyat Pozisyonları Amaçları

Ameliyat Pozisyonları Amaçları

Güncel

Tiroid Nodül Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Tiroid Nodül Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

El Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

El Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Ses Teli Polip Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Ses Teli Polip Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Burun Ameliyatı Sonrası

Burun Ameliyatı Sonrası

Boyun Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Boyun Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

İç Basur Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

İç Basur Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Ayak Kemiği Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Ayak Kemiği Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6