Kasık Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kasık Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kasık Ameliyatı, kişilerde kasık bölgesinde meydana gelen fıtığın tedavisi için yapılan cerrahi bir operasyondur. Kasık bölgesindeki fıtık rahatsızlığın tedavisinde uygulanan bazı tedavi yöntemleriyle iyileşme sağlanamaması sonrasında ameliyat yapılmazsa hasta için bazı olumsuzluklar yaşanabilir. Bu nedenle uzmanlar tarafından kasık ameliyatına karar verilir. Kasık fıtıkları tıp alanındaki adıyla (İnkarserasyon) yani sıkışmaya eğimli fıtıklardır ve sıkışma halindeyse özellikle fıtık şişliği bulunduğu bölgede sabitleştikten sonra aniden meydana gelen karın ağrısı şeklindeki ağrılarla kendini gösterir. Meydana gelen şişlik sabit kalarak devam ederse hastanın sırt üstü uzandıktan sonra ayaklarını yukarıya doğru kaldırarak eliyle şişliğin üzerine hafif masaj hareketleri uygulayarak şişliği gidermeye çalışmalıdır. Ancak meydana gelen şişlik 3-4 saat gibi bir sürede geçmezse hasta mutlaka vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmalıdır. Çünkü kasık fıtıkları hızla irileşmeye meyilli fıtıklardır ve kesinlikle cerrahi operasyon gerekli fıtıklar arasında bulunmaktadır. Laparoskopik adı verilen fıtık cerrahisi son günlerde oldukça önemli ve güvenilir bir yöntem olmasının yanı sıra iyileşmeyi hızlandıran yöntemler arasında gelmektedir. Bu yöntemde kapalı operasyonla karın bölgesine küçük üç adet deliklerle girilir ve bu minik deliklerin en irisi 1 cm ikincisi ve üçüncü delikler de 0,5 cm ölçülerindedir. Ameliyatta kullanılan özel steril aletlerle fıtık batının iç kısmına kolaylıkla alındıktan sonra fıtık olan kesiğe mest olarak adlandırılan yama konularak operasyon tamamlanır. Uygulanan bu yöntem hasta için pek çok avantaj sağlamaktadır.


Kasık Ameliyatı Nasıl Yapılır?

 • Kasık fıtıklarına minik kesiler uygulanarak işlem yapılır.
 • Kasık fıtığı ameliyatı yapılırken hastanın farklı iç organları da kolaylıkla görülebileceğinden dolayı batın içerisinde yer alan diğer patolojilerde kolaylıkla gözlenebilir.
 • Kasık fıtığı ameliyatı o bölgedeki sinirlerden bir hayli uzakta yapılmasından dolayı hastada halsizlik şeklinde açık ameliyatta meydana gelen sorunlar yaşanmaz.
 • Açık cerrahiye göre daha çok alana yama yapılarak sağlamlaştırılarak daha sağlıklı bir şekle getirilir.
 • Laparoskopik cerrahi sonrasında daha çabuk iyileşme gözlemlenmesinin yanı sıra yara ve etrafında ağrı, şişlik ve enfeksiyon olasılıkların çok daha az rastlandığı tespit edilmiştir.

Kasık Fıtığı Ameliyatında Açık Cerrahi


Açık ameliyatta laparoskopi uygulanmasının yanı sıra yamada yapılır. Ancak bu uygulamada yaklaşık olarak 7-12 cm ölçülerinde ufak kesiğe ihtiyaç duyulur. Açılan kesinin ölçüleri büyüdükçe bununla ilişkili olarak yaranın olduğu bölgelerde sorunlar yaşanabilir. Ameliyattan sonra bölgedeki yaranın iyileşme zamanı artabilmesinin yanı sıra ameliyat bölgesinde hissizlik oluşma ihtimali oldukça fazladır.


Kasık Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler

 • Uygulanan ameliyatın ertesi günü pansuman alınabilir.
 • Hastanın olması gereken beslenme tablosuna devam edilir.
 • Hasta ağrı kesici kullanabilir ancak fazla almamak koşulu ile.
 • Hasta kendisini yormayacak şekilde aktivitelerini sürdürebilir.
 • Hasta yürüyüş yapabilmek için mutlaka bir yakınından yardım almalıdır ve kasık ameliyatından farklı bir hastalık yoksa kesinlikle yürüyüşler bırakılmamalıdır.
 • Uygulanan ameliyatın ardından hastanın sağlığı açısından farklı ilerleyen bir durum gözlendiğinde mutlaka hekiminize başvurmalısınız.

Kasık Fıtığı Ameliyatının Arkasından Yapılmaması Gerekenler
 • Hasta ameliyatın ardından kısa süre içerisinde ağırlık kaldırmamalıdır.
 • Hasta kendisine tavsiye edilen ağrı kesici ve ilaçları özenle kullanmalıdır.
 • Hasta ameliyat sonrasında kabızlığa neden olabilecek şekilde beslenmemelidir.
 • Hasta ameliyat sonrasında diyet uygulamak istiyorsa mutlaka hekim kontrolü altında yapmalıdır.
 • Ameliyat sonrasında yaranın bulunduğu bölgede morarma veya sertleşme meydana gelmesi halinde bu oluşumlar olası karşılanarak endişe edilmemelidir.

Kasık Ameliyatı Yorumları

soru

Senabil

28 Eylül 2018 Cuma

Kasık bölgemde son 1 aydır ciddi anlamda ağrılar oluyordu ve geçen hafta şişlik olduğunu görüdm. Bu durum beni biraz korkuttuğu için doktora gittim ve yapılan muayene sonrasında kasık fıtığı oluştuğu tanısı konuldu. Kasık fıtığı ameliyatı beni çok zorlar mı?

Cevap yaz

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kese Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kese Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Gömülü Diş Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Gömülü Diş Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Mesane Taşı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Mesane Taşı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Göz Kuruluğu Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Göz Kuruluğu Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Dudak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Dudak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Sezeryan Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Sezeryan Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Mide Delinmesi Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Mide Delinmesi Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Dirsek Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Dirsek Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Bebeklerde Geniz Eti Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Bebeklerde Geniz Eti Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Bebeklerde geniz eti ameliyatı, Geniz eti üzüm salkımlarına benzeyen, burun ile boğaz arasına yerleşmiş olan bir dokudur. Burundan giren bakteri, virüs ve mikropları yak[...]

Topuk Dikeni Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Topuk Dikeni Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Topuk Dikeni Ameliyatı, Tıp dilinde plantar fassitis denilen topuk dikeni kişinin sabah yataktan kalkıp ilk yürümeye başladığı andan itibaren topuğunun içinde aşırı [...]

Kalça Küçültme Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kalça Küçültme Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kalça küçültme ameliyatı: Ülkemizde ve tüm dünyada genelde kadınların tercih ettiği bir ameliyattır. Kalça küçültme popo ameliyatların arasında sık yapılan bir [...]

Omurga Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Omurga Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Omurga ameliyatı, omurga hastalıklarında tedavi amaçlı uygulanan cerrahidir. Günümüzde toplumda sıça rastlanan omurga hastalıkları kişilerin yaşam kalitesini düşür[...]

20 Lik Diş Ameliyatı Sonrası

20 Lik Diş Ameliyatı Sonrası

20'lik diş ameliyatı sonrası, 20'lik diş olarak adlandırılan dişler 3. Azı dişleri olarak 15 ya da 16 yaşından sonra oluşmaya başlar ve yaklaşık 30 yaşına kadar ol[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6