Fıtık Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
15 Mayıs 2024

Fıtık Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Fıtık ameliyatı, günümüzde birçok insanın bel fıtığı sorunları yaşamasından dolayı çok yaygın bir şekilde yapılan bir ameliyattır. Fakat geçmiş yıllarda teknolojik gelişmelerin yetersiz olması nedeniyle insanlar arasında fıtık ameliyatının çok yüksek bir felç riski yarattığı yayılmıştır. Bu düşünce birçok fıtık sorunu yaşayan insanda hala vardır. Bu nedenle insanlar fıtık ameliyatı olmadan önce son derece kararsız olurlar. İnsanlarda başta bel ve bacak ağrısı olmak üzere birçok farklı probleme neden olan fıtık, gelişmiş teknoloji ve gelişmiş tıp sayesinde, risklerden son derece arındırılmış bir şekilde insanlarda. Fıtık ameliyatı, oldukça hassas bir ameliyattır. Çünkü insanlarda meydana gelen ağrılara ya da diğer belirtilere neden olan fıtık sorunları, genellikle sinirlere baskı yapar. Ameliyat sırasında kişide oluşan fıtık alınırken, sinirlere herhangi bir zarar verilmemelidir. İşte bu nedenle ameliyat, daha profesyonel cerrahlar tarafından yaptırılmalıdır. Fıtık ameliyatı yapılmadan önce kesinlikle kişilerde bazı testler yapılmalıdır. Özellikle kişilerde yapılan kan testleri, röntgen ve hatta bazen ultrason görüntüleri büyük önem taşımaktadır. Bu tetkikler yapılmadan ameliyat kararı alınamaz.

Fıtık ameliyatı öncesi

Öncelikle fıtık ameliyatını olup olmamak birçok zaman hastanın kendi kararına bırakılmıştır. Bu nedenle ameliyat öncesinde çok iyi düşünmelisiniz. Ameliyat olmaya karar verme sürecinizde aslında fıtık tedavisinde kullanılacak olan ilaçları doktorunuz tavsiyesiyle kullanabilirsiniz. Günümüzde birçok kişide ilaçların etkili olması nedeniyle ameliyat kararı geri alınmıştır. Bunun yanı sıra insanlarda eğer fıtık ameliyatı kesin olarak yapılacaksa kişilerin ameliyattan birkaç hafa önceden alkol ya da sigara almamaları gerekmektedir. Bu gibi maddeler insanlarda ameliyat sırasındaki riskleri ve ameliyat sonrasında görülecek olan komplikasyonları arttıracaktır.

Ameliyat sonrasında

Ameliyat sonrasında genellikle kişilerde fizik tedavi uygulamaları yapılmaktadır. Fıtık ameliyatı sonrasında bu sorunun bir süre sonra tekrar oluşmaması için kesinlikle kişilerin fizik tedavi uygulamalarını aksatmadan görmesi gerekir. Bu şekilde kişiler fıtık sorunundan daha kalıcı bir şekilde kurtulabilirler. Ameliyat sonrasında, yaklaşık olarak iki ay sonra kişi normal yaşamına dönebilir. Fakat insanlar ne olursa olsun fıtık sorunuyla karşılaştıktan sonra ağır yükler kaldırmamalıdır. Çünkü daha önceden fıtığın oluştuğu bölgede bu nedene bağlı olarak tekrar fıtık oluşabilir.

Ameliyatın olası riskleri nelerdir?
  • Fıtık ameliyatı olan insanların küçük bir kısmında meydana gelen en büyük sorun beyinden ve omurilikten sıvı sızıntısının meydana gelmesidir. Bu durum tıbbi olarak da kontrol edilemediği için insanlarda ciddi bir tehlike olur. Bu risk, iyi bir cerrah tarafından daha da azaltılabilir.
  • Hemen her ameliyatta olduğu gibi fıtık ameliyatı sonrasında enfeksiyon riski çok yüksektir. Bu nedenle fıtık ameliyatı sonrasında hastanın çok temiz bir alanda iyileşmesi gerekir. Aşırı tozlu ortamlar ya da sık sık insanların gelip gittiği yerlerde hastanın istirahat etmesi durumunda enfeksiyon sorunları ortaya çıkabilir.
  • Bazı insanlarda da yine cerrahın kalitesine bağlı olarak ortaya çıkan damar hasarı ve kanama problemi çok karşılaşılmaktadır. Bu gibi durumlar doktorun dikkatine bağlı olarak olasılık açısından değişiklik gösterir.
  • Gelişen teknoloji sayesinde oldukça azaltılmış olan felç riskidir. Yapılan ameliyatlar, günümüzde mikro cerrahiler şeklinde yapıldığı için felç kalma riski çok azdır. Fakat fıtığın ilerlemiş olduğu kişilerde bu risk daha da artabilir.
Ameliyat yapıldıktan sonra narkoz etkisi yavaş yavaş geçmeye başlar. Bu durumda kişilerde ciddi ağrılar görülebilir. Zaten bel ameliyatlarının genel özelliği aşırı ağrılı olmasıdır. Ağrılar ameliyat sırasında meydana gelmese bile kişi taburcu olduktan sonra ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle doktorunuz sizlere etkili ağrı kesici ilaçlar verecektir. Fıtık ameliyatı sonrasında yaklaşık olarak 5-10 saat sonra yürüyebilirsiniz. Bu süreçte kendinizi fazla yormadan biraz yürümeniz faydalı olacaktır.

Fıtık Ameliyatı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kapalı Apandisit Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kapalı Apandisit Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Ameliyat Pozisyonları Amaçları

Ameliyat Pozisyonları Amaçları

Kapalı Böbrek Taşı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kapalı Böbrek Taşı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Makat Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Makat Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Tendon Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Tendon Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Ameliyat Aletleri Nelerdir?

Ameliyat Aletleri Nelerdir?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6