20 Lik Diş Ameliyatı Sonrası
15 Mayıs 2024

20 Lik Diş Ameliyatı Sonrası

20'lik diş ameliyatı sonrası, 20'lik diş olarak adlandırılan dişler 3. Azı dişleri olarak 15 ya da 16 yaşından sonra oluşmaya başlar ve yaklaşık 30 yaşına kadar oluşma süreci devam eder. Alt çene ve üst çene kemiğinin yapısına göre dişin çıkma yaşı kişiden kişiye farklılık gösterir. 20'lik dişler çıkarken çene içerisinde oluşmak için uygun yer bulamazlarsa, diğer dişler gibi yerlerini alamazlarsa damak içinde gömülü kalırlar. Alt çenede gömülü kalan 20'lik dişler kulak ağrılarına, üst çenede gömülü kalan dişler ise yüz, göz ve burun bölgesindeki ağrılara neden oldukları da gözlemlenmiştir. Bu nedenle bazı durumlarda tedavi yöntemi olarak ameliyat tercih edilmektedir.

20'lik diş ameliyatı yaklaşık 1 ya da 1,5 saat arası sürmektedir. Ameliyat genellikle diş hekimi muayenehanesinde yapılmaktadır. 20'lik diş ameliyatı sonrası bölgenin enfeksiyon kapmaması ya da hastanın günlük yaşamına geri dönebilmesi için dikkat edilmesi gereken birkaç önemli nokta vardır.

20'lik diş ameliyatı sonrası anestezi etkisini bir süre daha gösterecektir. O nedenle anestezi etkisini kaybedene kadar uyuşmuş dil ve dudağın ısırılmamasına dikkat edilmelidir. Tamponlar 30 dakika aralıklarla hijyenin korunabilmesi için yenileri ile değiştirilmelidir. Ameliyattan sonra şişme ve morarma görülmesi normaldir. Şişme için ilk 48 saat yanak üzerinden dişe denk gelecek hizada soğuk kompres uygulanmalıdır. Oluşan ödemin tamamen geçmesi 4-5 gün sürebilir. Ameliyattan hemen sonra dişin çekildiği yerdeki boşluk içinde pıhtı oluşur. Yaklaşık 2 gün sonra diş eti o boşluğunun üzerini kapatmaya başlar. Bundan sonraki aşama 2-3 ay içerisinde gerçekleşecek olan kemik oluşumudur. Ağız içi yaralar, vücut o bölgeye fazlaca kan pompaladığı için çok hızlı iyileşir. O nedenle dişin çekildiği bölgede sızıntı şeklinde kanamaların olması normaldir. Ama kanamaların artmaması için yiyecek ve içeceklerin tüketilmemesi gerekir. Ameliyat sonrası ilk yemek yaklaşık 2 saat sonra yenmelidir. Operasyon bölgesinin ilk 5 gün fırçalanmaması gerekir. İlk birkaç gün gargara ile hijyen sağlanabilir. Gargara harici tükürmemeye özen gösterilmelidir. Çünkü tükürmek hem kanamayı arttırır hem de var olan pıhtıyı bozarak iyileşmeyi engeller. Ameliyat sonrası dikişler yaklaşık 7 gün sonra alındığı için diş etinin tamamen iyileşmesi 8-9 günü bulabilir. Dikişler alınana kadar düzenli olarak ağrı kesicilerin kullanılmasına devam edilmelidir. Diş eti tamamen iyileşmeden sigara içilmemelidir.

20 Lik Diş Ameliyatı Sonrası Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sinüzit Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Sinüzit Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Dirsek Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Dirsek Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Ses Teli Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Ses Teli Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Ses Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Ses Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Diş Kisti Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Diş Kisti Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Topuk Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Topuk Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Kol Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kol Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6