Ameliyat Aletleri Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Ameliyat Aletleri Nelerdir?

Ameliyat Aletleri, Ameliyat aletleri, cerrahi operasyonlarda kesi yapmak, kemik ya da deriyi çekmek, tutmak, genişletmek ya da dikmek için kullanılan aletlerdir. Ameliyat aletleri kullanıldıkları yere ve şekillere göre elle tutulan aletler, oynar ya da oynamayan aletler ve elektrik, pil gibi güç ile çalışan aletler olmak üzere 3 alanda sınıflandırılır.


1) Elle tutulan ameliyat aletleri


Bistüri: Bistüri oldukça keskin olan bir alettir ve keskin olan uç kısmı ve sapı ile iki bölümden oluşur. Bistüri ucunun takılması ya da çıkarılması esnasında oluşacak olan bazı kazaları önlemek için oldukça dikkatli kullanılması gereken bir alettir. Elektrokoter ve lazer gibi aletler bistürinin alternatif yardımcılarıdır. Bistüri sapları ve uçları birçok numaradan oluşan uç ve saplarla değiştirilerek kullanılabilir.

Makas: Makaslar yaptıkları görevlere göre kesi makası ve dikiş makası olmak üzere ikiye ayrılır. Kesi makası (Diseksiyon), oldukça küçük ve hassas bir makastır ve genellikle plastik, mikroskobik ve göz ameliyatlarında kullanılır. Dikiş (Sütür) makası, ameliyatlar esnasında her uzunlukta olanı kullanılabilir. Kıvrık, küt ve düz şekilleri de vardır. Kıvrık olanlar dokuları kesmek, düz makaslar ise dokunun düz kesilmesini ve dikiş kesme işleminde kullanılır.

Hemostatik klempler: Hemostatik klempler elle tutulan aletler arasındadır ve damarı klempi etmek ve kanamayı kontrol altına almak için kullanılır. Hemostatik klemp ile damar tutulur ve kanama bittikten sonra çoğunlukla damar çevresine dikiş atılır. Hemostatik kleplerin tutma yeri kilitlenebilir ya da kilitsiz şekilde olabilir.

Yumuşak doku klempleri: Yumuşak doku klempleri hemostatik klemplere benzerler ancak yumuşak dokuları daha iyi ve uzun bir şekilde tutup çekebilirler. Dokuları zedelemeden hassas bir şekilde tutabilen dişleri ya da tırtıkları bulunur.

İğne tutucular (Portegüler): İğne tutucuların hemostatik klemlere göre ağızları kısımları biraz daha küçük ve kalındır. Birçok boyutlarda düz ve eğik şekillerde bulunur ve dikiş iğnelerini taşırlar.

Retrakörler (Ekartörler): Ameliyatların türüne göre farklı reflektörler kullanılabilir. Rektörleri tutmak için bir sap ve uç kısmında çekmek için bir kanca ya da tırmık şeklinde bir parça bulunur. Retrakörler insizyon yerini açık tutup ve ameliyat alanının ortaya çıkmasını sağlar.

Biyopsi iğneleri: Farklı boyutlarda ve çeşitte bulunabilen ve paslanmaz çelikten yapılmış olan biyopsi iğneleri, mikroskobik incelemeler esnasında doku ve sıvı çıkarılma işleminde kullanılır.

Aspiratör uçları: Ameliyatta anatomik yapıların daha iyi bir şekilde görülmesi için kanı, dokuları ve sıvıları çıkarmak amacıyla kullanılır.

2) Oynar ya da oynamayan aletler (Fleksbl ve rijit aletler): Endoskopik yani kapalı ameliyatlarda kullanılan bu aletler anüs ağız gibi bazı deliklerden ya da ameliyat bölgesinde açılan ufak kesilerden iç kısımlara girilerek organları görüntülemek amacıyla kullanılır. Lümen, lens ve fiberoptik halkalardan oluşan hassas yapılı aletlerdir.

3) Güç ile çalışan aletler: Matkap, delici, testere, zımba ve tornavida gibi güç ile çalışan aletler genellikle nöroşirürjide ve ortopedi ameliyatlarında kullanılır. Genel cerrahi ve plastik cerrahide deri grefti sağlamak nedeniyle dermatomlar kullanılır. Göğüs ameliyatlarında ise sternumu kesmek amacı ile testereler kullanılır. Güç ile çalışan aletler otoklav cihazlara konulmaz ve oldukça pahalı oldukları için ve komplek bir yapıya sahip olmaları nedeniyle düzenli bir şekilde bakımı yapılmalıdır.

Ameliyat aletlerinin bakımı: Ameliyat aletlerinin bakımı oldukça önemlidir ve ameliyat anında başlar. Ameliyat aletlerinin üzerinde olan vücut sıvısı ve kan lekelerinin kurumaması için düzenli olarak izotonik gazla silinmesi gerekmektedir. Oldukça ağır ve büyük olan aletlerin ise küçük hassas aletlerin üzerine koyulmamasına dikkat edilmelidir. Özensiz bir şekilde koyulan aletlerin ya da kordonların dolaşması aletlerin zarar görmesine sebep olabilir. Ameliyat esnasında kullanılan aletlerin ameliyat bölgesinde unutulmasını ve ameliyatta kullanılan örtüler ile çöpe atılmasını önlemek için aletlerin sayımı mutlaka yapılmalıdır. Ameliyat işlemi bittikten sonra aletlerdeki bütün izler temizlenip dezenfekte edilmeli ve paket yapılmadan önce iyice kurulanmalıdır. Aynı zamanda otoklavım buhar soruları düzenli bir şekilde kontrolden geçmelidir.

Ameliyat Aletleri Yorumları

soru

sibel

21 Aralık 2017 Perşembe

Ben doktor olmayı çok istiyorum. ALLAH bana ve isteyenlere nasip eylesin insallah

Cevap yaz
cevap

Erdemir

28 Ağustos 2018 Salı

Ameliyat insan vücuduna tedavi amaçlı yapılan kesip dikme işidir. Bu işi yaparken kullanılan aletler oldukça önemlidir. Bu aletler kesme, dikme, deriyi çekme gibi işlere yardım ederler. Bu aletler kendi arasında sınıflandırılırlar. Bunlar elle tutulan aletler, oynayan veya oynamayan aletler ve güç ile çalışan aletler olarak kendi arasında 3 e ayrılırlar.

cevap

Cehven

29 Ağustos 2018 Çarşamba

Merhaba , sibel hanım doktorluk hakkıyla yapıldığı takdirde çok kutsal bir meslek evet umarım sizde olursunuz ve hakkıyla mesleğinizi icra edersiniz ve bir yasama yol gösterip kurtarırsınız . Simdiden size başarılar diliyorum sizde inanıp çokça çabalayın .

soru

Meryem

29 Nisan 2018 Pazar

Ben 7. Sınıfım KBB ( kulak burun boğaz) olmak hedefim. Babam beyin cerrahı
Annem diş hekimo
Ablam üroloji doktoru
Abim kalp ve damar cerrahı
Kısacası ailemiz doktor bursa/inegölde oturuyorum okulum doğa koleji butun ameliyat malz biliyorum ameliyat izleyip elma falan dikiyorum...

Cevap yaz
cevap

Mesrur

19 Ağustos 2018 Pazar

Tıb bilimi sürekli olarak kendini güncelliyor. Bu nedenle her geçen gün insanlığın hizmetine yeni cihaz ve tetkik malzemeleri sunuluyor. Temel aletleri bilmeniz sizin için artı bir durum. Hedefinize ulaşma yolunuzda başarılar

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Geniz Eti Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Geniz Eti Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Geniz Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Geniz Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kulak Zarı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kulak Zarı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

El Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

El Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Öçb Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Öçb Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Tendon Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Tendon Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Laparoskopi Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Laparoskopi Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Menisküs Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Menisküs Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Menisküs ameliyatı sonrası, menisküsler, diz eklemini oluşturan kemiklerin arasında yer alan küçük kıkırdak parçalarıdır. Temel görevleri kemiklerin kıkırdak yüzl[...]

Çene Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Çene Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Çene Ameliyatı, Çene yüzde bir yerden daha fazla yöne hareket edebilen insanoğlu için mucizevi bir organdır. Çene bazı durumlarda ise deformite olabilmektedir. Alt çene [...]

Longo Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Longo Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Longo ameliyatı, hemoroid tedavisinde kullanılan ameliyat yöntemlerinden biri olan bu teknik, makatın 4-5 cm yukarısından tüm bağırsakta 1 cm eninde halka biçiminde kesil[...]

Beyin Kanaması Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Beyin Kanaması Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Beyin Kanaması Ameliyatı, Beyin kanaması ameliyatı cerrahi girişim tercih edilen tedavi şeklidir. Bu ameliyata kroniotomi denir. Genel anestezi altında yapılan beyin kanama[...]

Burun Tıkanıklığı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Burun Tıkanıklığı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Burun tıkanıklığı ameliyatı; Burun tıkanıklığının birçok nedeni vardır. Bunları en önemli nedenlerinden başlayacak olursak; Burun tıkanıklığının en belirgin [...]

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6