Laparoskopi Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
15 Mayıs 2024

Laparoskopi Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Laparoskopi ameliyatı, günümüzde en çok gelişmiş ameliyat yöntemlerinden biridir. İnsanlarda karın için operasyonlarında çok büyük etkileri olan bu operasyon sayesinde birçok insan büyük problemlerinden kurtulmuştur. Güncelliğini koruyan bu ameliyat, her geçen gün daha da geliştirilerek insanlarda uygulanmaktadır. Özellikle son yirmi yıl içerisinde adeta çağ atlayan laparoskopi ameliyatı, giderek daha da yaygın bir hale gelmektedir. Bu ameliyatlar deneyimli doktorlar tarafından yapıldığında, çok başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Özellikle kadın hastalıkları arasında bu hastalıkların yüzde doksan beşi, yapılan laparoskopik ameliyatlar sayesinde çözüme kavuşturulmaktadır. Bu ameliyatlar insanlarda, bazı kanser hastalıklarında bile olumlu etkilere neden olmaktadır. Laparoskopi ameliyatı, insanlarda karın bölgesi üzerinde yapılan bir operasyondur. Kişilerde karın bölgesinden girilerek kameralar yardımıyla yapılmaktadır. Bu ameliyatın yapılabilmesi için hastalarda genel anestezi uygulamalarının yapılarak hastanın tamamen uyutulması gerekmektedir.

Ameliyat nasıl yapılır?

Laparoskopi ameliyatı için gerekli olan anestezi uygulamaları tamamlandıktan sonra kişilerin karın bölgesinden 1 cm'ye kadar bir alan kesilerek bir iğne yardımıyla karın boşluğuna yaklaşık 4 litre kadar gaz verilir. Bu şekilde karın boşluğu iyice şişirilmiş olur. Bu şişirme işleminin nedeni ise doktorların karın içerisinde daha rahat bir şekilde çalışması ve bu bölgede hacim artışının sağlanmasıdır. Kişilerin karın boşluğunda kullanılan hava ise karbondioksit gazıdır. Şişirme işleminin tamamlanması ardında kişinin göbeğinden içeri girilir ve karın içerisine bir laparoskop yerleştirilir. Laparoskop, direk olarak bir optik sistemdir. Direk olarak bir kamera sistemine bağlanır ve karın içerisi, monitöre yansıtılır. Bu şekilde yapılacak olan operasyonlar monitörden izlenir. Laparoskopi ameliyatında kişinin kasık bölgesine yarım cm'lik, iki adet delik açılır. Bu delikler sayesinde kişilerde operasyon sırasında kullanılacak olan aletler içeri sokularak işlemler yapılacaktır. Böylece, kişilerin karın bölgelerindeki sorun rahat bir şekilde giderilir.

Laparoskopi ameliyatı için son zamanlarda lazer yöntemi çok kullanılmaktadır. İnsanlarda göbek bölgesine yerleştirilen kamera ucuna bir lazer sistemi koyulur ve bu şekilde laparoskop içinde optik bir kanal ve lazer ışınlarının geçebileceği bir kanal oluşur. Bu lazer ışınları sayesinde karın içerisinde kesme, yakma ve kanama durdurma gibi çok önemli işlemler yapılmaktadır. Bu lazer sayesinde yapılan laparoskopi ameliyatı süre olarak da oldukça avantajlıdır. Çünkü lazer, karın içerisinde normalde çok daha uzun sürebilecek işlemleri, çok kısa bir sürede tamamlayacak ve ameliyatın sonlanmasını sağlayacaktır. Bunun yanında daha birçok avantajları bulunmaktadır.

Laparoskopi ameliyatının avantajları nelerdir?
  • Bu ameliyat sırasında kişilerde çok geniş kesikler meydana gelmez. Bu nedenle atılan dikiş sayısı oldukça azdır ve bunun yanında kişilerde iyileşme süreci çok kısadır. Diğer ameliyatlarda aslında ameliyattan sonra en çok iyileşme süreci sorun olmaktadır. Fakat bu ameliyatta iyileşme süreci çok kısadır.
  • Laparoskopi ameliyatı, insanlarda mikro cerrahi prensibiyle yapıldığı için karın içerisine ya da dışarısında küçük hasarların meydana gelmesi de önlenmektedir.
  • Laparoskopi ameliyatının bir diğer avantajı ise insanlarda karın içerisinde yapışıklık sorunlarının çok daha az olmasıdır. Açık ameliyat yapılan insanlarda çocuk sahibi olma durumları biraz zorlaşsa bile bu ameliyatta kişi bu açıdan çok daha az etkilenir.
  • Ameliyat sonrasındaki kanama riskinin bu yöntemler sayesinde çok daha az olması nedeniyle kişilerde ameliyat sonrası hastanede kalış süresi çok daha kısadır. Bunun yanında ameliyat sonrasında herhangi bir ağrı oluşmayacağı için kişilerde ağrı kesici ilaç kullanımına da ihtiyaç duyulmamaktadır.

Laparoskopi Ameliyatı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Ameliyat İpliği

Ameliyat İpliği

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Öçb Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Öçb Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

İmplant Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

İmplant Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kalça Protez Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kalça Protez Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Meme Kanseri Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Meme Kanseri Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Yumurtalık Kisti Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Yumurtalık Kisti Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Miyom Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Miyom Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Kapalı Kalp Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kapalı Kalp Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Whipple Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Whipple Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6