Zehirli Guatr Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
19 Haziran 2024

Zehirli Guatr Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Zehirli guatr ameliyatı, zehirli guatr hastalığının tedavisi için tercih edilecekse, öncelikli olarak hastanın tiroit hormonlarının geçici olarak normal seviyelere döndürülmesi gerekir. Aksi takdirde, genel anestezi alındığında hastanın kalbi dayanmayabilir ve kalp ritim bozukluğu meydana gelebilir. Bu da kalp yetmezliğine neden olabilir. Çok ciddi olan bu kalp komplikasyonları nedeniyle hastaların ameliyat esnasında ölümü bile söz konusu olabilmektedir. Zehirli guatr ameliyatında dikkat edilecek hususların başında, teknik açıdan cerrahi tekniklerin araştırılması ve hastaya tiroit hormonlarının dengelenme işlemlerinin yapılması gelir.

Zehirli Guatr Tedavisinde Ameliyat Nasıl Yapılır?

Öncelikli olarak tiroit denen organın tamamının çıkarılması gerekir. Bu tür bir ameliyat operasyonunda tiroit bezinin bir kısmının çıkarılması Türkiye'de oldukça sık başvurulan bir tekniktir. Ancak zehirli guatr tedavisinde ameliyat ile tiroit bezinin bir kısmını alıp gerisini bırakmak pek de tavsiye edilen veya önerilen bir cerrahi yöntem değildir. O nedenle de özellikle zehirli guatr ameliyatlarında tiroit bezinin tamamının çıkarılması, hastanın ameliyat masasında yaşamını yitirmemesi için çok önemlidir. Eğer ki her şeye rağmen zehirli guatr ameliyatında tiroit bezi kısmen çıkarıldı ise kalıntı halinde kalan tiroit bezinin dokusunda büyüme gerçekleşebilir ve zehirli guatr hastalığı yeniden hastada ortaya çıkabilir. Ayrıca, eğer ki hastalık tekrarlamaz ise hasta her halükarda ömrü boyunca tiroit hormon ilacı kullanmaya mahkûm edilir. Çünkü yerinde bir miktar bırakılan tiroit bezi dokusunun yeterli tiroit hormonu üretmesi devam eder ve öngörülen süreçlerin herhangi birisi gerçekleşebilir. Sonuç olarak, zehirli guatr ameliyatı yaptıran hastalar kısmen alınan tiroit bezinden ötürü eninde sonunda tiroit hormon ilacı almak zorunda kalmaktadır.

Zehirli Guatr Ameliyatı Öncesi Hazırlık

Zehirli guatr ameliyatı öncesinde hastada nodüle rastlanmış ise ve bu nodül kanser içerikli olup olmadığının anlaşılabilmesi için mutlaka ince iğne aspirasyon biyopsisi ile incelenmesi gerekir. Nodülü olan hastalarda ameliyat esnasında bu nodülün alınarak içerisinde kanser riski olup olmadığı patoloji uzmanı tarafından ameliyatta çıkarılan tiroit dokusu üzerinden frozen section isimli işlem gerçekleştirilir.

Zehirli Guatr Ameliyatı Komplikasyonları

Zehirli guatr ameliyatı tedavisinde tecrübeli tiroit cerrahı tarafından yapılması durumunda ameliyat esnasında ortaya çıkacak olan komplikasyonlar çok minimize oranlardadır. Ama yine de her türlü tedbir, dikkat ve tecrübe zehirli guatr ameliyatlarında komplikasyon olmaz gibi bir cevap edindirmez.

 • Ses Tellerinin Felç Olması: Bu ameliyat zehirli guatr tedavisi için yapıldığında ses tellerine giden sinirlerin zarar görmesi, kesilmesi veya kopması sonucunda ses telleri felç olma olgusunu meydana getirir. Bu durum neticesinde hasta sesini kaybedebilir. Her bir insanda iki adet ses teli vardır. Eğer ki sadece birine giden sinirler hasar görür ise hastada tek bir ses teli felç olur. Sesi kısarak sesin kalitesinde sorun olur. Ancak ikisi birden hasar görür ise hastada tam bir ses felci meydana gelir. Ayrıca bu ses tellerinin felç olması demek hastanın uyku durumunda da solunum sorunları yaşamasına neden olur. O nedenle zehirli guatr ameliyatlarında özellikle tiroit cerrahi uzmanı istenmesi ve uzman hekimler tarafından yapılması çok önemlidir.
 • Hipoparatiroidizm: Tiroit bezinin çıkarılması sırasında paratiroit bezlerinin de zarar görmesi sonucu hipoparatiroidizm gelişebilir. Bu durum, kalsiyum seviyelerinin düşmesine ve kas spazmlarına neden olabilir.
 • Kanama ve Enfeksiyon: Her cerrahi operasyonda olduğu gibi, zehirli guatr ameliyatında da kanama ve enfeksiyon riski bulunmaktadır. Bu nedenle ameliyat sonrası dönemde dikkatli bir takip gereklidir.
Zehirli Guatr Ameliyatı Sonrası

Ameliyat sonrası dönemde hastaların dikkat etmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bu süreçte doktorun önerilerine harfiyen uymak, ilaçları düzenli kullanmak ve kontrolleri aksatmamak önemlidir.

 • İlaç Kullanımı: Ameliyat sonrası tiroit hormonlarının dengelenmesi için hastaların ömür boyu tiroit hormon ilacı kullanması gerekebilir.
 • Kontroller: Düzenli doktor kontrolleri ile tiroit hormon seviyelerinin takip edilmesi ve gerekli durumlarda ilaç dozlarının ayarlanması gerekmektedir.
 • Beslenme: Ameliyat sonrası dönemde dengeli ve sağlıklı beslenmeye özen göstermek, iyot içeren gıdaları tüketmek önemlidir.
Sonuç

Zehirli guatr ameliyatı, doğru ve tecrübeli bir cerrah tarafından yapıldığında başarılı sonuçlar verebilir. Ancak ameliyat öncesi ve sonrası dönemde dikkat edilmesi gereken birçok husus bulunmaktadır. Bu nedenle, hastaların doktorları ile sürekli iletişim halinde olmaları ve önerilere uymaları büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı günler dileriz.

Zehirli Guatr Ameliyatı Yorumları

soru

Çiğdem

29 Nisan 2024 Pazartesi

Merhaba ben 12 yil önce tiroit amaliyati olmustum simdi tekrardan amaliyat olmam gerekiyormus ikinci bir amaliyat tehlikelimi hocam tesekkur ederim

Cevap yaz
cevap

Devrani

29 Nisan 2024 Pazartesi

Çiğdem hanım zehirli guatr ameliyatı yapıldıktan sonra nadiren de olsa tekrarlamaktadır. Tiroit ameliyatının tekrarlamasının temel nedeni sağlıksız beslenme ve zararlı besin tüketimidir. Cerrahi ameliyatlarda küçükte olsa tehlike bulunmaktadır. Ancak uzman hekimlerin yapmış olduğu operasyonlar çoğunlukla başarılı geçmektedir.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Tendon Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Tendon Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Katarakt Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Katarakt Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Şeker Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Şeker Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kronik Sinüzit Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kronik Sinüzit Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Karında Kist Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Karında Kist Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Burun Kırığı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Burun Kırığı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Dirsek Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Dirsek Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6