Basur Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
15 Mayıs 2024

Basur Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Basur ameliyatı, basur, dışkı kontrolü sağlayan anal kısımda bulunan vaskülerin zamanla şişerek iltihaplanması sonucu ortaya çıkan memelerdir. Bir tür varis çeşididir. Toplumda çok sık karşılaşılan bir problemdir. Oluşan varisleşme rektum içinde ise iç basur, rektum dışında ise dış basur olarak isimlendirilir. Kendini, kaşıntı, şiddetli ağrı, kanama gibi belirtiler ile gösterir. Aşırı acı ve ekşi yemek basur oluşumunu tetikler. Devamlı kabız olmak, ıkınmak zorunda kalmak da basuru tetikleyebilir. Basur daha çok kronik kabızlık yaşayan kişilerde görülür. Basur dengeli bir beslenme programı ile kontrol altına alınabilir. Basur problemi olanlar beslenme listesinden acıyı çıkartmalıdır. Ayrıca sıvı ağırlıklı ve lifli gıdalar ile beslenme basura karşı iyi gelir. Basur rahatsızlığı için doktora başvurulduğunda doktor gerekli muayenelerden sonra uygun tedaviye başlar. İlk olarak ilaç tedavisi uygulanarak hastanın rahatlaması sağlanır.

Basur tedavisinde öncelikli olarak basurun şiddetti ve boyutu tespit edilir. Başlangıçta hastaya beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi önerilir. Beraberinde losyon, jel ve merhemlerle basur belirtileri kontrol altına alınmaya çalışılır. Beraberinde baskıyı azaltmak amacıyla ped ve yastıklar önerilir. Kullanılan ilaçların uyuşturucu ve ağrı kesici özellikleri vardır. Bölgenin geçici olsa da uyuşmasını sağlayarak hastada ciddi anlamda rahatlamaya yardımcı olur.

Basur ameliyatı nasıl yapılır?

Basur ameliyatı için ilk olarak hastanın tüm tetkikleri yapılarak ameliyata uygun olup olmadığına bakılır. Hastanın bağırsaklarını temizlemek amacıyla ilaç verilerek bağırsakların tam anlamıyla boşaltılması sağlanır. Boşaltım işlemi hastanın ameliyattan sonra rahat olmasını sağlar. Hasta ameliyat öncesindeki gece hiçbir şey yiyip içmemelidir. Ameliyat anında tercih edilecek anestezi hastanın genel sağlık durumuna göre farklılık gösterir. Sağlık sorunu olmayan kişilerde genellikle yarım anestezi kullanılır. Hastanın ameliyat anında belden alt tarafı uyuşturulur. Ameliyatta basur memesini almak için kesi açılır ve bu keşiden meme çıkarıldıktan sonra kesi tekrar dikilir. Makat eski haline getirilerek ameliyat sonlandırılır. Ameliyat sonrasında anestezinin etkisi geçince hasta biraz ağrı hissedebilir. Bu ağrı ağrı kesiciler ile kontrol altına alınır.

Ligasure cihazıyla basur ameliyatı: Basur probleminden güvenle ve ağrısız bir şekilde kurtulmayı sağlayan bir ameliyat türüdür. Hastanın iyileşme süreci oldukça kısadır. Ligasure cihazı ile aynı anda kesme, yakma ve birleştirme yapılır. Bu yöntemde basur memesi çıkarılarak olası komplikasyonlar bloke edilir.

Lazerle basur ameliyatı: Lazer birçok hastalığın tedavisinde başarılı bir şekilde kullanıldığı gibi basur tedavisinde de kullanılmaktadır. Lazerle basur ameliyatında yüksek bir ısıya sahip ışıkla basur memesi kontrol altına alınır. Bu ısı basur memesini ısıtır. Hasta ameliyat anında çok hafif acı hisseder. Basur memesiyle birlikte bölgedeki damarlar da yakılarak varisleşmiş damarlar küçültülür. Bu yöntem sayesinde zamanla doku eski sağlığına tekrar kavuşur. Lazerle basur tedavisinin yanı sıra aynı anda bağırsak sarkması da tedavi edilir. Bu yöntem hastalar için oldukça avantajlıdır.

Basur ameliyatı sonrası

Basur ameliyatından sonra anestezinin etkisi geçince hastada ağrı hissi olur. Ameliyat herhangi bir riske neden olmaz. Bu nedenle hasta ameliyat olduğu gün hastaneden taburcu edilir. Ameliyattan sonra hasta kaldırılarak yürütülür. Basurun olduğu bölgede şişlikler ya da ödem oluşabilir. Bu nedenle hasta idrara çıkmakta zorlanabilir. Hastanın hemen araba kullanması önerilmez. Ameliyat sonrası ağrılar için reçete edilen ilaçların düzenli kullanılması gerekir.

Hasta tuvalete çıktığında kanamanın olması normaldir. Ameliyattan sonra belli bir süre hasta kabız olmamaya dikkat etmelidir. Bu nedenle katı gıdalardan kaçınmalıdır. Hasta büyük tuvaletine çıkacağı zaman bölgeyi uyuşturan kremler kullanarak yaşayacağı acıyı hafifletebilir. Bölgede oluşan şişlik ve ödem için buz uygulanabilir. Ameliyattan sonra bölgenin iltihaplanmaması önemlidir.

Basur Ameliyatı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kemik Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kemik Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Burun Kaldırma Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Burun Kaldırma Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

İple Kepçe Kulak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

İple Kepçe Kulak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Yağ Aldırma Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Yağ Aldırma Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Rinoplasti Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Rinoplasti Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Kasık Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kasık Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Dermoid Kist Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Dermoid Kist Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6