Kalça Protez Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
15 Mayıs 2024

Kalça Protez Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kalça protezi ameliyatı, insanlarda kireçlenme nedeniyle oluşan ağrıların ve diğer problemlerin ortadan kaldırılması için uygulanmaktadır. İnsanlarda çok hızlı bir şekilde etkiler gösteren bu ameliyat sayesinde birçok kişi, yerinde bile duramadığı ağrılardan kurtulmaktadır. Bilindiği gibi kalça eklemi, insanlarda en büyük eklemlerden biridir. Bu nedenle kalça ekleminde görülen sorunlar, insanlarda çok ciddi belirtilere neden olur. Özellikle kişilerin oturup kalkamaması, eğilip kalkamaması, yürüyememesi ya da merdiven çıkamaması gibi sorunlar, kişinin yaşam kalitesini çok ciddi oranda düşürmektedir. İşte bu gibi durumlar kalça protez ameliyatıyla çok kolay bir şekilde giderilebilir. Kalça protez ameliyatında yaş çok önemli bir yer tutmaktadır. Çünkü bu ameliyatın alt yaş sınırı bulunmaktadır. Genel olarak bu ameliyat yaşlılar için geliştirilmiş ve yaşlılarda uygulanan bir ameliyattır. Kalça protez ameliyatında kişinin kalça eklemine ulaşılır ve eklemin her iki yüzeyinde metal ve plastik malzemelerle değiştirilir. Bu şekilde kişinin eklem yüzeyleri çok daha düz ve çok daha sağlıklı olur. Bunun yanında belirtmek isterim ki kalça protez ameliyatının uygulama zamanı kişinin yaşına, cinsiyetine bakılarak ve kişinin kalça eklemindeki ağrısına bakılarak belirlenir. Bu nedenle kimi protez ameliyatları aciliyet gerektirse bile bazıları gerektirmemektedir. Bu ameliyat yapılmadan önce eğer sorun aşırı ilerlememiş ise hastaya fizik tedavi uygulamaları yapılmaktadır. Bu uygulamalar, bazen kişilerde ameliyat yapılmadığı halde kalçanın iyileşmesini sağlamaktadır.

Kalça protezi kimlere yapılır?
 • Daha önceden de belirttiğimiz gibi kalça protezi ilk olarak kalça ekleminde kireçlenme olan insanlara yapılmaktadır. Bu kişilerde kireçlenme olan bölge temizlenerek yerine yeni yüzeyler konulmasıyla ameliyat gerçekleştirilir. Kireçlenme sorununda kalça protezi ameliyatı çok yüksek bir oranla başarı sağlamaktadır.
 • Kalça protezi ameliyatının uygulandığı bir diğer kişiler ise kalça ekleminde görülen koksartroz adı verilen hastalıktır. Bu hastalık erkeklerde çok daha fazla görüldüğü için bu nedenden dolayı kalça protez ameliyatı erkeklere daha fazla yapılır.
 • Kalça çıkığı nedeniyle eklemleri kalıcı olarak hasar görmüş olan insanların kalçalarına bu protez uygulaması yapılabilmektedir. İnsanlarda bu nedenlerden dolayı kalça protezi ameliyatına çok ihtiyaç duyulur.
 • Son olarak belirtmek isterim ki dolaşım bozukluğu nedeniyle eklemleri zarar görmüş olan insanlarda da kalça protezi uygulaması yapılmaktadır. Bu şekilde kişilerin birçok sorunu giderilmektedir.
Ameliyat nasıl yapılır?

Kalça protez ameliyatı yapılmadan önce kişide genel anestezi uygulanır. Bazen hastanın durumuna göre ya da doktorun kararına göre insanlarda belden aşağı uyuşturularak da bu ameliyat gerçekleştirilir. Ameliyat bu şekilde yapıldıktan sonra ağrıları engellemek için kişilerde epidural olarak ya da damar yolundan takılan ağrı pompaları kullanılır. Bu şekilde ameliyattan hemen sonra oluşabilecek ağrılar engellenir. Ameliyat sırasında kişinin bacakları arasında V şeklinde bir yastık konulur ve kişi ayıldıktan sonra solunum egzersizlerine başlar.

Ameliyat sonrasın da dikkat edilmesi gereken hususlar
 • Kalça protez ameliyatı oldukça ciddi bir ameliyattır. Bu nedenle kişinin üzerinde bu ameliyatın etkileri uzun süreler boyunca devam edecektir. Bunlardan biri de kişinin bacak üst üste atamamasıdır. Kişinin ilk sekiz hafta boyunca bu hareketi yapması son derece tehlikelidir.
 • Ameliyat sonrasında otururken kesinlikle kişinin eğilerek yerden bir şey almaması gerekmektedir.
 • Kişi kesinlikle alaturka tuvalet kullanmamalıdır. Bu durum kalça ekleminin zorlanmasına ve protezin zarar görmesine neden olabilir.

Kalça Protez Ameliyatı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Sezeryan Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Sezeryan Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Ameliyat Riskleri ve Sonrası

Ameliyat Riskleri ve Sonrası

Nodül Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Nodül Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Bilek Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Bilek Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Reflü Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Reflü Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kifoz Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kifoz Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Tese Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Tese Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6