Bel Fıtığı Lazer Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
15 Mayıs 2024

Bel Fıtığı Lazer Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Bel Fıtığı Lazer Ameliyatı, Bel fıtığı birçok insanın rahatsız olduğu çok ciddi bir omurilik sorunudur. Çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelen fıtık hastada çok şiddetli ağrılara neden olur. Bu şiddetli ağrılar, hastanın günlük faaliyetlerini yerine getirmede zorlanmasına ve hatta yol yürüyemediği için sosyal faaliyetlerden de uzaklaşmasına neden olur.

Bel fıtığı tedavisi için son yıllarda birçok tedavi yöntemi geliştirilmiştir. Bu tedavi yöntemlerinden bir tanesi ameliyat edilmesi idi. Fakat gerçekleştirilen bu ameliyattan sonra hastanın eski sağlığına dönmesi hem zaman almakta hem de enfeksiyon ve ameliyat sonrasında gelişebilecek her türlü komplikasyona açık durumda idi. Bu nedenle çoğu hasta bunu göze alamadığı için bel fıtığı tedavisini reddetmekte idi.

Bel fıtığı tedavisinde gelinen son nokta ise lazer yöntemi ile yapılan ameliyatlardır. Bu yöntemde hastaya genel veya lokal bir anestezi uygulanmadığı için ameliyat esnasında herhangi bir komplikasyon gelişme ihtimali yoktur. Ayrıca kesik, dikiş gibi uygulama da yapılmaz. Dolayısı ile hasta ameliyattan çok kısa bir süre sonra eski yaşantısına dönebilir.

Lazerle bel fıtığı ameliyatı her bel fıtığı hastasına uygulanmaz. Hastanın kullandığı ilaçlara ve fizik tedavi uygulandığı halde hastanın şikâyetleri artarak devam ediyorsa, lazer bel fıtığı ameliyatı uygulanmasına karar verilir.

Bel Fıtığı Lazer Ameliyatı Nasıl Uygulanır?

Hastanın ameliyat edileceği bölge işaretlenir. Daha sonra hasta uygun yatış pozisyonunda yatırılır. İşaretlenen bölgeye uyuşturucu bir iğne yapılır. Bu uygulanan ilaç hastanın bilinci açık ve ağrısız bir ameliyat geçirmesini sağlayacaktır. Daha sonra işaretlenen bölgeden uzun bir iğne ile omurlara girilir. Batırılan bu iğnenin içerisine lazer kablosu sokulur. Bu işlem uygulanırken hastanın bilinci açık olduğundan isterse operasyonu televizyon ekranından izleyebilir. Lazer kablosunun içindeki iğne omurga aralarından geçerek fıtık olan bölgeye doğru ilerletilir. Bu iğnenin içerisinden lazer kablosu geçirilerek, omurlar arasındaki kıkırdağın arasına yerleştirilir. Lazer ışıkları ile fıtıklı bölge yakılır. Yakılan bölge kırmızı ışık ile gösterilir. Lazer ışıkları ile yakılan kıkırdak lastik bir top misali büzüşür. Bu işlemle kaynayan kıkırdak geri çekilmiş olur ve sinire yapılan baskı ortadan kalkar.

Lazerle Bel Fıtığı Ameliyatı Hangi Hastalara Uygulanır?

Lazer tedavisi her bel fıtığı hastasına uygulanamaz. Bel fıtığı olan hastaların yalnızca yüzde onuna uygulanabilir. Omurlar arasındaki kıkırdak, omurilik kanalına doğru ilerlerken etrafındaki zarı yırtarak çıkmış ise lazer ameliyatı çok gereksiz olur. Lazer tedavisi doğru hastaya uygulandığında çok iyi sonuç verir. Lazer ameliyatı olan birçok hastanın şikâyetleri geçmediği için yeniden cerrahi yöntem ile tedavi edilmiştir. Bu nedenle lazer bel fıtığı tedavisi uygulanacak hastaya her türlü kontrol yapıldıktan sonra uygun görülürse lazer tedavisi uygulanmalıdır. Aksi halde hiçbir işe yaramayacaktır.

Bel Fıtığı Lazer Ameliyatı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kalp Kapakçığı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kalp Kapakçığı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Baypas Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Baypas Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Ameliyat Sonrası Ödem Belirtileri ve Tedavisi

Ameliyat Sonrası Ödem Belirtileri ve Tedavisi

Bypass Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Bypass Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Göz Çizdirme Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Göz Çizdirme Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Ön Çapraz Bağ Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Ön Çapraz Bağ Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Mide Ülseri Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Mide Ülseri Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Dirsek Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Dirsek Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6