Katarakt Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Katarakt Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Katarakt ameliyatı konusuna başlamadan önce, kataraktın tanımını yapmamız ve katarakt hakkında biraz bilgi vermemiz gerekir. Katarakt göz bebeğimizin arka kısmında bulunan, göz merceğinin saydamlığını yitirmesi, matlaşması ve saydamlığını kaybetmesi sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Bir başka deyişle, gözün buğulu bir camdan bakıyormuş gibi görüntünün bozulması gözün bulanık görmesidir. Katarakt geneline baktığımızda, en sık ileri yaş seviyelerinde görülse de diyabet hastalarında, göze yapılmış fiziki darbeler neticesinde ve uzun süreli kortizon tedavisi görmüş hastalarda da oluşabilmektedir.

Katarakt, gözlükle veya herhangi bir ilaçla tedavisi mümkün olmayan bir hastalıktır. Katarakt hastalığını ilerlemesini durdurabilecek veya yavaşlatabilecek bir ilaç henüz yoktur. Oluşmuş ve ilerlemiş bir kataraktın hastalığının, katarakt ameliyatı dışında herhangi bir tedavi şekli bulunmamaktadır. Günümüz modern teknolojisi ile katarakt ameliyatları saatlerce süren uzun ameliyatlar olmaktan çıkmış, iğnesiz, narkoz kullanmadan, ağrısız yapılmakta, hasta aynı gün taburcu edilerek evine dönebilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli konu, hekimin tecrübesi, doğal göz merceğinin yerine konulan merceğin kalitesi bu ameliyatın başarısının en önemli faktörleridir. Tecrübesiz hekim ve kalitesiz bir ameliyatın getireceği sorunların başında, takılan göz merceğinin tekrar katarakta sebep olması ve ikinci bir katarakt ameliyatı riski doğurmasıdır, bu da hem sağlığımız açısından bir risk hem maddi anlamda ek bir külfet getirecektir.


Katarakt ameliyatı yöntemleri nelerdir?


İntakapsül yöntemi: Eski yöntem olarak, lens olarak tanımlanan göz merceği, zarı ile çıkarılır yerine göz içi lens uygulanır.

Ekstrakapsül yöntemi: Halk arasında lazer tedavi, tıp ismi ile fako tedavi denilen bu yöntemde, lens kapsülünün ön tarafındaki bölümün birazı alınarak kalan kısım fako denilen yöntemle temizlenir, göz içi lens uygulaması yapılır.


Katarakt ameliyatı öncesi yapılması gerekenler


Ameliyat öncesi hastanın yaşına bağlı olarak, diyabet, yüksek tansiyon gibi varsa diğer hastalıkları ve kullandığı ilaçlar da hekime gösterilerek çeşitli tetkikler yapılır. Bu ilaçlardan, diyabet, yüksek tansiyon ve kalp gibi mutlaka kullanılması gerekli olanlar varsa, hekimin tavsiyesine mutlaka uyulmalıdır. Ameliyathaneye alınmadan önce ağızdan, koldan veya kalçadan çeşitli ilaç uygulamaları yapılabilir. Ameliyata gelmeden önce en az 6 saat öncesi süre ile herhangi bir şey yemeyip içmeyiniz. Yanınızda değerli takılarınızı veya diğer değerli eşyalarınızı çıkartmanız gerekeceği için, refakatçi bulundurmanız faydalı olacaktır. Göze ameliyat öncesi tatbik edilecek ilaçlar olacağından, dolayısı ile göz bebeklerinde geçici büyüme ve kızarma olabilir.


Katarakt ameliyatı nasıl yapılır?


Halk arasında lazerli göz ameliyatı olarak bilinen fako ameliyat yöntemi, aslında lazer kullanılmadan yapılan katarakt ameliyatı çeşididir. Fako ameliyat çeşidinde 2,2 milimetrelik kesilmiş bölgeden girilerek vicoelastik bir jel yardımı ile gözün doğal merceğinin gözün diğer kısımlarına zarar verilmeden ayrılması sağlanır. Katarakt olmuş ve saydamlığını kaybetmiş olan doğal göz merceği ultrasonik ses dalgaları veren özel bir cihazla parçalanarak emilir ve yerine aynı özelliklere sahip göz içi mercek yerleştirilir. Kesilerek göze girilen yer çok küçük olduğu için, herhangi bir dikiş atmaya gerek yoktur. Gözde oluşabilecek enfeksiyonlara karşı katarakt ameliyatı, her iki göze birden aynı anda uygulanmaz, diğer gözün ameliyatı için en az iki gün süre verilir. Fako yöntemle katarakt ameliyatının herhangi bir istenmeyen sonuçları çok azdır, sadece lokal anestezi uygulaması yapılır herhangi bir ağrısı yoktur, hasta aynı gün taburcu edilerek gönderilir.


Ameliyat sonrası yapılması gerekenler

Ameliyat sonrası bandajla kapatılan gözünüzü doktorun tavsiye ettiği süre boyunca çıkarmayınız, gözünüzü ovuşturmayın, baskı yapmayınız. Hastanede kalış sürenizi hekim belirler, eğer hastaneden taburcu edilip çıkacaksanız ve aracınızla gelmişseniz kendiniz araç kullanmayınız. İlaç kullanma veya gıda almayı hekimin tavsiye edeceği şekilde yapınız. Yüzünüzü yıkamak, banyo yapmak gibi faaliyetlerinizi hekiminize danışarak yapınız. Doktorun tavsiyesi dışında ilaçlarınızı azaltmayın veya değiştirmeyin veya kullanmayı terk etmeyiniz. Gözünüze pansuman ve diğer işlemleri yapacaksanız ellerinizi mutlaka yıkayınız.


Katarakt tekrarlar mı?

Katarakt ameliyatı olan gözde tekrar katarakt oluşmaz sadece göz içi merceğinin yerleştirildiği zar zamanla bozulma yaparsa da bu lazer tedavi ile giderilebilir. Sağlıklı günler dileğimizle.

Katarakt Ameliyatı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Açık Varis Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Açık Varis Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Öçb Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Öçb Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Polip Ameliyatı Sonrası Riskleri ve Sonrası

Polip Ameliyatı Sonrası Riskleri ve Sonrası

Jinekomasti Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Jinekomasti Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Omurilik Daralması Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Omurilik Daralması Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Kanser Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kanser Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

İdrar Kaçırma Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

İdrar Kaçırma Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Kapakçık Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kapakçık Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kol Kırığı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kol Kırığı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kol kırığı ameliyatı, kol kemik dokusunda meydana gelen bütünlük bozuklukları tedavi etme yöntemidir. Koldaki kırıklar, dışarıdan veya içeriden etki eden kuvvetlerl[...]

Mide Ülseri Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Mide Ülseri Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Mide ülser ameliyatı, Midede bulunan ülser, deri veya mukoza üzerinde oluşarak altındaki dokulara da zarar veren açık yaralar olarak bilinmektedir. İlerlemiş mide ülseri[...]

Apandisit Ameliyatı Sonrası Beslenme

Apandisit Ameliyatı Sonrası Beslenme

Apandisit ameliyatı sonrasında beslenme, hastalarda görülen apandis sancılarının ile hastanın ameliyat edilmesi gerekir. Hasta ameliyat edildikten sonra 6 saat içinde aya�[...]

Hemoroid Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Hemoroid Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Hemoroid ameliyatı, insanlarda kullanılan ilaç tedavileriyle sonuç alınamadığı zaman yapılan bir ameliyattır. Bu ameliyat haricindeki yöntemler kişilerde denendikten so[...]

Açık Burun Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Açık Burun Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Açık burun ameliyatı, burun ameliyatları açık ve kapalı tekniklerle yapılmaktadır. Her ne kadar diğer cerrahi operasyonlarda kapalı teknik daha cazip olsa da burun ameli[...]

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6