Burun Polip Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
15 Mayıs 2024

Burun Polip Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Burun polip ameliyatı, insanlarda burun içerisinde oluşan zararsız kistlerden ya da et parçalarından meydana gelmektedir. Direk olarak nazal polip olarak bilinen bu polipler birçok zaman alerjisi olan insanlarda meydana gelmektedir. Bahar alerjisi bulunan birçok kişide meydana gelen polip problemleri sinüs mukozasından kaynaklanarak ortaya çıkar ve insanlarda burun boşluklarının dolmasına neden olur. Özellikle aspirine karşı duyarlı olan insanlarda nazal polip problemi çok sık görülmektedir. Nazal polip ameliyatları, burunda anatomik olarak meydana gelen ve konkalar adı ile bilinen sorunların oluşması durumunda yapılmaktadır. Nazal polip ameliyatları insanlarda polipler nedeniyle herhangi bir şikâyet oluşturmadıkça yapılmayan ameliyatlardır. Bu nedenle nazal polip ameliyatı yapılmadan öncelikle şikâyetleriniz ele alınmalıdır. Nazal polipler sinüs ağızlarını tıkamadıkları sürece herhangi bir belirti göstermeyeceklerdir. Birçok zaman büyük boyutlara ulaşmadıkça belirti göstermedikleri için rahatsızlıklara neden olmaz. Fakat alerjisi olan insanlarda meydana gelen en küçük alerjik durumlarda bile şişerek sinüs ağızlarını tıkar ve bu nedenden dolayı kişiler nefes almakta zorluklar yaşarlar. Bununla birlikte büyümüş olan polipler insanlarda daha birçok farklı rahatsızlıklara neden olur.

Burun polip ameliyatı ne zaman yapılmalıdır?
 • Eğer kişide ne almada zorluk meydana geliyorsa bu durumlarda kesinlikle doktor muayenesi gerekli olmaktadır. Doktor muayenesi sonrasında doktorunuz bu durumun burun poliplerinden kaynaklanacağını söylerse kesinlikle burun polip ameliyatı olmanız sizler için olumlu sonuç sağlayacaktır.
 • Koku alamama problemi de yine nazal poliplerden dolayı ortaya çıkmaktadır. Son derece zararsız olan bu polipler müdahale edilmediğinde bu şekilde zorluklara neden olabilmektedir. Özellikle nefes ve koku alamama durumlar insanlarda ciddi bir şekilde ameliyat nedenidir.
 • Bu durum direk olarak insanlarda horlama problemlerine neden olmaktadır. Eğer sizlerde de burun poliplerine bağlı olarak horlama meydana geliyorsa bu durumda burun polip ameliyatı olmayı tercih edebilirsiniz.
 • Bu problemlerle birlikte burun içerisinde geniz akıntısı sorunları da meydana gelebilmektedir. Bu problemler ilk zamanlarda sorun olmasa bile daha sonraki dönemlerde insanlarda ciddi olarak rahatsızlığa neden olacaktır. Çünkü akıntı bazı zamanlarda çok fazla artarak kişinin birçok işini engelleyecektir.
 • Bazen burun içerisindeki kaşıntılar da sizler için çok ciddi bir sorun haline gelebilmektedir. Bu kaşıntılar bazen sizleri uykunuzdan uyandıracak derecede ya da işlerinizden alıkoyacak derecede artış gösterebilir. Bu durumlarda tabi ki burun polip ameliyatı için gerekil olan işlemleri sağlamanız sizler için çok daha iyi olacaktır.
Burun polip ameliyatı nasıl yapılır?

İnsanlarda meydana gelen burun polipleri burun içerisinde hava girişlerini tıkadığı zaman ameliyat gerekli olmaktadır. Bu durumlarda önemli olan tabi ki burun içerisinde meydana gelen drenaj bozukluklarıdır. Yapılan tüm işlemlere rağmen burun polipleri ortadan kaldırılamamışsa birçok zaman genel anestezi altında burun polip ameliyatı gerçekleştirilir. Yapılan cerrahi operasyonlarda bu burun içerisinde büyük bir hale gelmiş polipler kesilerek çıkarılır ve patolojik olarak incelenir. Bu şekilde sorunlar rahat bir şekilde ortadan kaldırılmış olur. Bunun haricinde burun polip ameliyatı için dikkat edilmesi gereken durum tabi ki ameliyat sonrasındaki adımlardır. Bu adımlar için doktorunuzdan gerekli olan bilgiyi edinebilirsiniz.

Burun Polip Ameliyatı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Burun Kıkırdak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Burun Kıkırdak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Vajina Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Vajina Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Basur Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Basur Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Laparoskopik Kist Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Laparoskopik Kist Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Hipofiz Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Hipofiz Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Doğum Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Doğum Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Mide Bypass Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Mide Bypass Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Delik Kalp Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Delik Kalp Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6