Mide Bypass Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
15 Mayıs 2024

Mide Bypass Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Mide Bypass Ameliyatı, bir nevi aslında mide küçültme ameliyatıdır. Günümüzde başta obezite sorunu olan ve aşırı kilo problemi olan insanlar bu ameliyatı olmaktadır. Gelişen teknolojiler sayesinde ameliyat sırasında ve sonrasında meydana gelebilecek riskler oldukça azaltılmıştır. Önceki yıllarda olduğu gibi ameliyatın zor olmaması nedeniyle oldukça yaygın bir ameliyat haline gelmiştir. Eğer mide bypass ameliyatı, kilo vermek amacıyla yapılacaksa öncelikle kişinin vermek istediği kilo en az 40 olmalıdır. Aksi durumlarda kişi mide bypass ameliyatı şartlarını karşılamadığı için ameliyat yapılmayacaktır. Eğer sizlerde de obezite nedeniyle ya da diğer hastalıklar nedeniyle aşırı kilo artışları görülüyorsa doktorunuzla bu ameliyat için görüşebilirsiniz. İnsanlar bu ameliyatı, daha çok daha önceden kilo vermeyi deneyip başarısız olduktan sonra tercih ederler. Aslında en doğrusu da budur. Mide bypass ameliyatı, insanlarda yaşam kalitesini düşürecek derecede oluşan kilolar bu ameliyatla ortadan kaldırılabilir. İnsanlarda kilo vermeyi kolaylaştıran bu ameliyat sonrasında yapılan araştırmalara göre %85 oranında başarı elde edilmektedir. Bu rakam ise mide bypass ameliyatının ne kadar başarılı bir ameliyat olduğunu bizlere göstermektedir.

Ameliyat öncesi hangi testler yapılır?

Mide bypass ameliyatı öncesinde kişilerde ilk olarak kan sayımı yapılmaktadır. Kişiden alınan kan numunelerine bakılarak her ameliyatta olduğu gibi kan değerleri ve diğer kan testleri yapılır. Bunların yanı sıra kişilerde tiroit fonksiyonlarının çalışmasını kontrol eden testlerde yapılmalıdır. Bu gibi testlerin yapılması, hasta için çok büyük önem taşımaktadır. Bir diğer test ise diyabet açısından kişinin herhangi bir sorununun olup olmadığını gösteren testlerdir. Eğer ameliyat olacak kişiler erişkin insanlarsa bu kişilerde akciğer filmleri ve EKG testleri yapılır. Eğer kişi daha önceden herhangi bir ciddi hastalık geçirmişse bu durumda Mide testleri solunum testleri, ekokardiyografi, uyu testi, safra kesesi testleri ve daha birçok test yapılabilir. Bu testlerin yapılıp yapılmayacağı hastadan hastaya değişmektedir.

Mide bypass ameliyatı ne gibi riskler barındırır?
  • Ameliyat riskleri, aslında insanlarda ameliyat öncesi yapılan testler sayesinde azaltılmaktadır. Fakat her ameliyatta olduğu gibi bu ameliyatta da az da olsa kanama riski vardır. Bunun yanı sıra dikişli bir ameliyat olduğu için dikişlerin yanlı harekeler sonucu açılması gibi bir riskte vardır.
  • Mide bypass ameliyatının çok sık karşılaşılan ve genellikle hijyen kurallarına uyulmamasından dolayı meydana gelen enfeksiyon problemleridir. Mide bypass ameliyatı sonrasında kalan yaralarda enfeksiyon riski olduğu için hijyen kuralları ve kişinin iyileşme sürecinde bulunduğu ortam çok önemlidir.
  • Ameliyat sonrasında kanama, bağırsak tıkanıklığı, ülser ve mide üzerinde oluşan apseler olabilir. Bunlar direk olarak kişilerin mide bulantılarına ve karın ağrılarına neden olur.
Ameliyat sonrasında kişinin ne yapması gerekir?

Ameliyat sonrasında risklerin daha da azalması için kişinin en az 4 hafta önce sigarayı bırakması gerekmektedir. Çünkü sigara, insanlarda dolaşım sorunlarının ve enfeksiyon artışlarının meydana gelmesine neden olur. Bunun yanı sıra alkol tüketilmemesi, ameliyat sonrasında verilecek olan kilolarda yüzde on artış sağlayacaktır. Mide bypass ameliyatı sonrasında bol bol proteinli besinler ve bol bol sıvı tüketmek sizler için çok daha iyi olacaktır. Bu şekilde birçok riski azaltabilirsiniz.

Mide Bypass Ameliyatı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Yumurtalık Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Yumurtalık Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Laparoskopik Kasık Fıtığı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Laparoskopik Kasık Fıtığı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Geniz Eti ve Bademcik Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Geniz Eti ve Bademcik Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kist Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kist Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Reflü Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Reflü Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Kapalı Mide Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kapalı Mide Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Polip Ameliyatı Sonrası Riskleri ve Sonrası

Polip Ameliyatı Sonrası Riskleri ve Sonrası

Güncel

Ameliyat Aletleri Nelerdir?

Ameliyat Aletleri Nelerdir?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6