Burun Ucu Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
15 Mayıs 2024

Burun Ucu Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Burun ucu ameliyatı, burunda kemik ve kıkırdak dokuda değişim yapılmadan, sadece burun ucundaki sorunları gidermek amacıyla yapılır. Bu operasyonu burun yapısı kemerli olmayan, kemik ve kıkırdak dokusunda sorunu olmayan, burun sırtında eğrilik olmayan, fakat burun ucu sorunlu olan kişiler tercih etmektedir. Ameliyatta izlenen tüm yollar, aşamalar burun ameliyatıyla aynıdır. Operasyon öncesinde hasta ve doktor iletişimi, değerlendirmeler çok önemlidir. Bu ameliyattan hastanın beklentileri, endişeleri doktor tarafından değerlendirilerek, başarılı bir planlama yapılmalıdır.

Bazı insanlar burunlarında herhangi bir sorun olmasa da burun ucunun sivri olmasında, geniş olmasından ya da küt olmasından dolayı rahatsızlık duyarlar. Yüz görünümlerinin bundan etkilendiğini düşünürler. Daha çok bulböz denilen büyük ve çıkık görünümdeki burun ucu bulunan kişiler, burun ucu ameliyatı olmayı isterler. Daha önce yapılan ameliyatlarda burun ucundaki kıkırdak doku dışarıya alınarak, sorun gideriliyordu. Ancak tıbbi gelişmelerin etkisiyle günümüzde özel dikiş yöntemlerinin yardımıyla, burun ucundaki kıkırdaklar dışarıya çıkarılmakta ve bölgedeki dokular tekrar düzenlenmektedir. Bu yöntemin kullanılmasıyla birlikte alınan sonuçlar daha güvenilir hale gelmiş ve avantajlı olmuştur. Bunun nedeni burun ucunda bulunan kıkırdakların çıkarılmasıyla, kişinin burun çatısındaki destek doku azalmakta ve hastaların solunum sorunları yaşamasıdır. Bu nedenle hastalar güvenilir şekilde burun ucu ameliyatı olmaya karar verebilir.

Burun ucu ameliyatında hangi işlemler yapılır?
 • Burun ucu gerektiği gibi küçültülebilir ve inceltilir
 • Burun ucunu biraz daha öne çekmek mümkün olur
 • Burun ucunda açısal değişimler yapılabilir
 • Burun deliklerinde var olan şekil bozuklukları ameliyatla düzeltilebilir
 • Daha önce burun estetiği ameliyatı olup, burun ucunu beğenmeyen hastalara bu ameliyat yapılabilir
 • Burun kanatlarındaki sorunlar, fazlalıklar ameliyatla giderilir
 • Burundaki orta hatta olan eğrilik yani septum eğriliği içinde bu ameliyat yapılabilir.
Burun ucu ameliyatı nasıl yapılır?

Hastanın burun ucunun detaylı incelenmesinin ardından, ameliyat sırasında kıkırdak ilavesi ve dikiş uygulanarak istenen şekilde burun ucu şekillendirilebilir. Kişinin burun ucunda bulunan fazlalık dokular burundaki başka bölgelerin güçlendirilmesi amacıyla kullanılabilir. Ameliyatta açık teknik kullanıldığında, burun ucundan, kapalı teknik kullanıldığında ise burun deliklerinden operasyon yapılabilir. Bu karar hastadaki probleme uygun şekilde estetik cerrah tarafından alınır.

Burun ucu ameliyatından sonra yaşananlar

Burun ucu ameliyatının yapılması, burun ameliyatına göre daha kolay olur. Ameliyatın ardından hastanın iyileşmesi de hızlı gerçekleşir. Burnun içinde bulunan diğer kemik ve kıkırdak dokularda işlem yapılmadığı için, hastada kanama riski az olur ve bunun etkisiyle şişme ve morarma gibi etkilerde azalır. Ameliyatın ardından burun sırtına konulan alçı atel ya da plastik kalıp daha kısa süre yerinde kaldığından, hastanın bundan rahatsız olması da azalır. Burun ucu ameliyatı olan hastalar normal yaşamlarına daha kısa sürede geçiş yaparlar. Burun ameliyatındaki gibi kemik kırma gibi durumlar olmadığı için, olası risklerde azaltılmış olur.

Burun ucu ameliyatında iyileşme süreci nasıl olur?

Eğer ameliyatın ardından hastalarda başka sorunlar tespit edilmezse, hastanın aynı günde hastaneden taburcu edilmesi sağlanır. Çoğunlukla tampon ve alçı atel yapılmadığı için, hastalarda solunum sıkıntısı, ağrı gibi sorunlar yaşanmaz. Sadece hafif derecede ödem ve şişlikler oluşur. Bunlarda bir hafta içinde hızla iyileşir. İyileşmeyle birlikte hastanın yeni burun şekli de ortaya çıkar. Eğer ameliyat sırasında burun ucu dışına müdahale edilirse, bu iyileşme dönemi biraz uzayabilir. Fakat elde edilen sonuçla burun ucu yüzle ve burunla uyumlu hale getirilmiş olur. Burun ucu ameliyatında önemli olan hasta memnuniyetidir. Eğer hasta yeni burun ucu görünümünden memnun kalırsa, ameliyat başarılı bir şekilde tamamlanmış olur. Çünkü tamamen kişiye özel yapılan bir ameliyattır.

Burun Ucu Ameliyatı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Burun Düzeltme Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Burun Düzeltme Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Ameliyat Pozisyonları Amaçları

Ameliyat Pozisyonları Amaçları

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6