Bacak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Bacak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Bacak ameliyatı, çeşitli sebeplerle yapılabilir. Özellikle çarpık ve ince bacaklar için ameliyat yapılabilir. Her iki cinsiyette bacak ve baldır bölgesi vücut yapısında önemli bir yere sahiptir. Çünkü bu bölgelerin kamufle edilmeleri zor olur. Dışarıdan ince ve çarpık görünen bacaklar, estetik bakımdan hoş olmaz. Bunlar kişileri olumsuz etkileyen unsurlardır. Bacak ameliyatı sayesinde bu kusurlar rahatlıkla düzeltilebilir. Erkekler bacaklarda kaslı olacak bir görünümü isterken, kadınlar simetrik olan, estetik görünen, kalınlığı normal, düzgün görünümlü bacaklara sahip olmayı arzular.

Bacak ameliyatında gerekli olursa, bölgeye yağ hücreleri nakledilerek dolgunluk sağlanır. İhtiyaç olduğunda bacaklardaki S şeklindeki görünümü sağlamak için, çarpıklıkları düzeltmek amacıyla silikon protezler kullanılır. Ameliyat diz arkasından açılan küçük kesilerden yapılır. Bacaklardaki boşluk düzeltilerek, kalıcı bir iyileşme sağlanır. Bacaklardaki bu sorunların sebepleri çocuklukta yapılan hatalı spor etkinlikleri, beslenmedeki hatalar, çevresel etkenler ve genetik faktörler olabilir. Bacak ameliyatı ince ve çarpık bacakların düzeltilmesi için olduğu kadar, polio çocuk felci, club foot diye bilinen ve baldır kaslarında gerginlik sorunu yaratan rahatsızlıkların düzeltilmesi içinde yapılabilir.


Bacak ameliyatı için uygun hastalar hangi yolu izlemeli?


Bacaklarda şekil bozukluğu sorunundan yakınanlar, bu alanda Uzman plastik bir cerraha danışmalıdır. Bacaktaki şekil bozuklukları, asimetrik bacak, kalın ve ince bacak, parantez bacak, çapraz bacak, dalgalı bacak şeklinde sınıflandırılır. Bacakları etkileyen yağlanma ise özellikle kalça, uyluk ve iz içlerinde yoğunlaşır. Bu tespitler yapıldığında yani detaylı muayenenin ardından, bacak ameliyatının hangi istekler doğrultusunda yapılacağına karar verilir. Bacaklardaki simetri değerlendirilerek, ameliyatta izlenecek yöntem tespit edilir. Eğer bacaklara implant yapılacaksa, bacağın büyümesine uygun protez ölçüsü tespit edilir. Yağ transferi gerekiyorsa, hastanın bu konudaki toleransı belirlenir. Sigara kullanımı, aldığı ilaçlar, bitkisel ürünler gözden geçirilerek, bacak ameliyatı öncesindeki tedbirler tamamlanır.


Bacak ameliyatında neler yapılır?

 • Çarpık ve ince bacaklar yağ transferi yapılarak düzeltilir
 • Çarpık ve ince bacaların düzeltilmesinde implant kullanılabilir
 • Liposculpture ve yağ transferi sayesinde bacaklardaki denge prosedürü sağlanır
 • Ayak bileği ile diz bölgesi kalınlaştırılabilir ya da inceltilebilir
 • Kalın bacaklar inceltilebilir

Bacak ameliyatında yapılan işlemler


İmplant kullanımıyla çarpık ve ince bacakların düzeltilmesi: bu bacak ameliyatında silikon gibi yumuşak olan protezler kullanılır. Hastanın ihtiyacına uygun ebatta protez belirlenir. Bacak ameliyatı sedasyonla ya da lokal anesteziyle yapılabilir. Diz arkasında olan doğal kıvrımdan kasların üstüne yerleştirilen protezlerle, ameliyat 1-1,5 saat içinde tamamlanır. Hasta aynı günde taburcu edilir, çalışanlar bir haftada işlerine geri dönebilir. 15 gün kadar kompresyon çorabı giyen hastalar, aynı zamanda kasları gevşetmek için topuklu ayakkabı, topuklu terlik giymelidir. Hastalar 3 ay sonra koşuya bile başlayabilir.

Yağ transferiyle çarpık ve ince bacakların düzeltilmesi: Yağ transferi isteyen hastalara uygulanan bir yöntemdir. Bel, karın ve dizden alınan yağlar bacaklara transfer edilir. Hafif şekillendirmede oldukça başarılı bir yöntemdir. Lokal ya da genel anestezi altında, 1,5-2 saat içinde tamamlanır. Aynı gün taburcu edilen hastalar, 1 haftada işlerine geri dönüş yapabilirler. Yine kompresyon çorabı 15 gün süreyle giyilmeli ve topuklu ayakkabı ve terliklerle kaslar gevşek tutulmalıdır. Tam iyileşme 3 ay içinde gerçekleşir.

Aynı zamanda bacak ve dizdeki orantısız yağlar alınarak, bacaklardaki zayıf alanlara transfer edilebilir. Diz içinden alınan yağlar bacaklardaki kaslı görüntüyü yumuşatmak için kullanılabilir. Transfer edilen yağ hücreleri 6-8 ay içinde biraz erise de ikinci bir ameliyat yapılarak eksikler tamamlanabilir.

Kalın bacakların inceltilmesi, ayak bileği, diz bölgesinin kalınlaştırılması ya da inceltilmesi: Bacaklarda bulunan gastrokinemos kası aşırı belirgin olursa, bacak ameliyatı sayesinde inceltilebilir ve bacaklarda incelme sağlanır. Ayak bileğinde ve dizde yapılan kalınlaştırma, inceltme işleminde ise protezler, yağ enjeksiyonu kullanılır.


Bacak ameliyatı sonrası iyileşme

Hastalarda iyileşme bacaklarda kullanılan implant sayısına bağlı olarak gerçekleşir. 2-3 gün kadar bacakların hafif yüksekte tutulması tavsiye edilir. Hastalardaki bandajlar çıkarılınca, günlük işler daha rahat yapılabilir. İş yaşamına 1 hafta içinde dönülebilir. Hastaların tam olarak aktif bir yaşam sürmesi 6 hafta içinde gerçekleşir. Bu süreçte kısa yürüyüşler, hafif egzersizler yapılabilir. Ancak ağır aktiviteler için 3 ay beklenmelidir. Bacak ameliyatı sonucunda hastalar ruhsal olarak kendilerini iyi hisseder, bacakların işlevleri daha kolay yerine getirebilir.

Bacak Ameliyatı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Kırmızı Sayı

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Uyku Apnesi Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Uyku Apnesi Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Epilepsi Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Epilepsi Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Açık Burun Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Açık Burun Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kalça Çıkığı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kalça Çıkığı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Ameliyat Sonrası Gaz Nasıl Çıkarılır?

Ameliyat Sonrası Gaz Nasıl Çıkarılır?

Güncel

Hemoroid Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Hemoroid Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kalça Protez Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kalça Protez Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kalça protezi ameliyatı, insanlarda kireçlenme nedeniyle oluşan ağrıların ve diğer problemlerin ortadan kaldırılması için uygulanmaktadır. İnsanlarda çok hızlı bir[...]

Kol Kırığı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kol Kırığı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kol kırığı ameliyatı, kol kemik dokusunda meydana gelen bütünlük bozuklukları tedavi etme yöntemidir. Koldaki kırıklar, dışarıdan veya içeriden etki eden kuvvetlerl[...]

Guatr Ameliyatı Sonrası Riskleri ve Sonrası

Guatr Ameliyatı Sonrası Riskleri ve Sonrası

Guatr Ameliyatı Sonrası, Guatr ameliyatı tamamen ve etkin tedavisini sağlamak için ameliyatın Uzman hekimler tarafından usulüne uygun yapıldığında hasta üzerinde kalı[...]

Göz Çizdirme Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Göz Çizdirme Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Göz Çizdirme Ameliyatı, Lazer teknolojisinin gelişmesi ile göz hastalıklarının tedavisinde kesik ve köklü sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Birçok farklı göz rahatsızl[...]

Mide Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Mide Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Mide ameliyatı kilo veremeyen çoğu kimse tarafından tek geçerli yol olarak bilinir. Nedeni ise rejim uygulamış, zayıflamış fakat fazlasıyla kilo almış kişiler açıs�[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6