Ets Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Ets Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Ets ameliyatı, aşırı terlemenin önlenmesi amacıyla yapılan ameliyatlar klasik ya da endoskopik yöntemle yapılır. Klasik yöntemle yapılan ameliyat açık teknikle yapılır. Bu yöntemde daha büyük kesi açılarak tedavi uygulanır. Ets ameliyatı ise kapalı teknikle uygulanan endoskopik ameliyattır. İki ameliyatın terlemeyi tedavi edici etkisi aynı orandadır. Ancak Ets ameliyatı hastalara her mevsimde rahatlıkla yapılabilir.

Vücutta bölgesel olarak aşırı terleme etkisi sempatik sistemin aşırı çalışması sonucunda oluşur. Klipsli Ets ameliyatı uygulanırken, sempatik sinirlerin belirli alanını klipsle sıkıştırıp blokajı devre dışı bırakmaktadır. Tıbbi olarak Ets ameliyatının açılımı Endoskopik Torakal Sempatik blokajdır.


Ets ameliyatı nasıl uygulanır?


Bu ameliyat yüzde aşırı terleme, ellerde aşırı terleme, ayaklarda ve koltuk altında aşırı terleme gibi sorunlara çözüm olur. Ameliyat sırasında çıkarılan sempatik sinirlerin ulaştığı bölgelerdeki ter bezlerinde terleme sona erdirilir. Ancak Ets ameliyatı genel vücut terlemesini gidermek amacıyla kullanılmaz.

Ameliyat sırasında hastalara genel anestezi uygulanır. Daha sonra koltuk altı bölgesine sadece kalem girebilecek kadar 7-8 mm genişliğinde iki kesi açılır. Bunlardan birine 4 mm çapındaki kamera sokularak ilerletilir. Bu hem içerisinin aydınlatılmasını hem de içerideki görüntünün monitöre gelmesini sağlar. Deliğin diğerinden monitör yardımıyla özel klips uygulayıcısı sokularak ilerletilir. Buradaki sempatik sinir 5 mm titanyum klipsle sıkıştırılır. Ets ameliyatı yapılırken, hastanın akciğeri söndürülmez. Ayrıca gerekmedikçe göğüs tüpü konmadan ameliyat tamamlanır.


Ets ameliyatı ne kadar devam eder, etkisi nasıl olur?


Ameliyatın süresi yaklaşık olarak 25-30 dakika sürmektedir. Ancak hastaların ameliyata hazırlanması ve sonrasındaki işlemlerle birlikte 1 saat kadar devam eder. Hastanın her iki koltuk altından ameliyatın uygulanması mümkündür. Sağdaki ve soldaki sempatik sinirler farklıdır. Bu yüzden aşırı terlemenin önlenmesi için her iki taraftan da ameliyatın yapılması uygundur. Bazen tek taraflı olarak yapılsa da ameliyatın terlemeyi önlemesi de tek taraflı olur. Ets ameliyatı tamamlandığı andan itibaren etkisi de başlar. Sonuç için bekleme süresi yoktur. Hasta uyandığı zaman aşırı terleyen bölgenin kuru olduğunu hemen hissedebilir.


Ets ameliyatı başarı oranı ve kullanıldığı sorunlar nelerdir?


Ets ameliyatı genel olarak koltuk altı terlemesinde, el terlemesinde, yüz kızarması, yüz terlemesi gibi sorunlarda etkili olur. Ameliyatın başarı oranı yüksektir. Yaklaşık olarak el terlemesini %99 oranında, koltuk altı terlemesini %97, yüz kızarıklığını %90, yüz terlemesini ise %98 oranında engeller. Hastalarda kalıcı etkiye neden olur. Bu sorunların önlenmesiyle birlikte hastalardaki ayak terlemesi de %60 oranında geçer. Vücudun terleme gereksinimi de başka bölgelerinden sağlanır. Hastalarda birden fazla bölgede terleme sorunu olursa, yapılan ameliyatın şekli ve yeri değişmez. Koltuk altı, el ve yüz için aynı anda ameliyat yapılması mümkündür. Ameliyat her zaman koltuk altından yapılır. Sorun nerede yaşanıyorsa, klips bu bölgedeki sinire yerleştirilir.


Ets ameliyatı kimlere uygulanmaz, yaş sınırı var mıdır?

Hastaların ameliyat olmasını engelleyecek ciddi sağlık sorunu olması halinde, Ets ameliyatı yapılamaz. Önceden kalp ameliyatı, karaciğer ameliyatı olanlarda, akciğer zarında yapışma bulunanlarda endoskopik ameliyat yapılamayabilir. Ayrıca bu ameliyat yüz, el, koltuk altı dışındaki bölgelerde aşırı terleme sorunu olanlara tavsiye edilmez. Hastalarda el ve koltuk altı terlemesi varsa, bunun 15-40 yaş arasında, yüz terlemesi ve kızarıklığı varsa 20-40 yaş arası ameliyat edilmesi uygundur.


Ets ameliyatı aşırı terlemeyi kesme dışında etkilere neden olur mu?

Özellikle aşırı terleme, yüz kızarıklığı için yapılan bu ameliyat, aynı zamanda hastadaki bazı hastalıklar içinde faydalı olabilir. Bu hastalıklar arasında kılcal damarlardaki daralma sonucunda ellerde ve ayaklarda oluşan morarma ve soğukluk etkisi yapan raynaud hastalığı, çarpıntı sorunu, sosyal fobi, hipertansiyon ve migren gibi rahatsızlıklar bulunur.

Ets Ameliyatı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Mesane Tümörü Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Mesane Tümörü Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Burun Ameliyatı Sonrası

Burun Ameliyatı Sonrası

Omurilik Daralması Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Omurilik Daralması Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Rahim Ameliyatı Sonrası Riskleri ve Sonrası

Rahim Ameliyatı Sonrası Riskleri ve Sonrası

Dil Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Dil Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Göz Kuruluğu Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Göz Kuruluğu Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Bağırsak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Bağırsak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Göz Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Göz Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Sinüzit Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Sinüzit Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Sinüzit ameliyatı, genellikle başarılı sonuçlara ulaşılabilen bir ameliyattır. Fakat bu ameliyatı olmadan önce kesinlikle kişilerin iyi düşünmesi gerekmektedir. Kiş[...]

Burun Ucu Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Burun Ucu Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Burun ucu ameliyatı, burunda kemik ve kıkırdak dokuda değişim yapılmadan, sadece burun ucundaki sorunları gidermek amacıyla yapılır. Bu operasyonu burun yapısı kemerli [...]

Lazer Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Lazer Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Lazer Ameliyatı, Bilgisayar teknolojisi sayesinde yapılan bir uygulama olup gözlük kullanmayı sevmeyen ve bu konudan rahatsız olan gözlük kullanıcılarını rahatlatmak am[...]

Omurilik Tümörü Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Omurilik Tümörü Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Omurilik Tümörü Ameliyatı, diğer bir adı (Medulla spinalis) olan omurilik tümörleri kişinin sırt, bel ve boyun bölgesinde yerleştiği yere göre farklı belirtiler verm[...]

20 Lik Diş Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

20 Lik Diş Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

20'lik diş ameliyatı, 20'lik diş çoğu insanın sorunu haline gelmiştir. Diş etine gömülü olup çıkması zor olduğu için ağrısı da çok fazla olur. İşte bu 20'lik [...]

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6